آکاایران: دندان‌ درد کودکان به همان اندازه که برای آنها دردناک است می‌تواند برای پدرومادرها هم دردسرساز باشد. دندان درد دائمی کودکان معمولا نشان از مسئله‌‌ی جدی‌تری دارد و نیازمند مراجعه به متخصص است. اغلب این دردها ناشی از خرابی دندان یا بیماری‌های لثه است. درد‌های کوتاه‌مدت ممکن است به‌دلیل ضربه به دندان باشد یا خراشی جزئی دهان یا گیر کردن غذا بین دندان‌ها. مشکلات مربوط به سینوس‌ها،‌ گوش و فک هم باعث ایجاد دردی شبیه به دندان‌ درد می‌شود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به درمان‌های خانگی مربوط به دندان درد پرداخته شده است. این درمان‌ها می‌تواند باعث کاهش درد دندان شود اما اگر این درد بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید با پزشک‌تان مشورت کنید. 

آبسه دندان کودکان با 4 راه درمان سریع و خانگی (علت و پیشگیری) | کوئیک فیت

علت دندان درد کودکان

تخریب یا فساد دندان و بیماری لثه بر اثر تولید پلاک (Plague) که لایه نازکی از بزاق و باقیمانده های غذاست و باکتری در آن رشد می کند ،صورت می گیرد. باکتریها در حضور مواد قندی رشد می کنند به همین خاطر وجود قندها در مواد غذایی کودک مضر هستند.

کاهش درد دندان کودکان

مسائلی که والدین باید درباره نحوه مراقبت از دندان های کودک خود مطلع باشند

پیدا کردن محل دقیق درد

والدین باید از کودک درباره دندانی که درد می کند یا محل ایجاد درد در دهان سوال کنند . همچنین والدین باید درباره زمان شروع درد و دائم یا موقتی بودن آن از کودک اطلاعاتی دریافت کنند. دندان دردی که باعث شود کودک در طول شب بیدار بماند یا درد دندانی که بیش از یک روز ادامه داشته باشد، باید مورد بررسی دندانپزشک اطفال قرار گیرد.

بررسی علائم ایجاد آسیب دیدگی

ممکن است ضربه به دهان سبب آسیب به دندان ها و لثه های کودک شود. به همین علت والدین باید از کودک خود درباره وارد شدن ضربه به دهان سوال کنند و با نگاه کردن به داخل دهان کودک از عدم ایجاد شکستگی، ترک خوردگی یا سایر موارد آسیب دیدگی دندان مطمئن شوند و سپس به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنند.

جلوگیری از دندان درد کودکان

بررسی علائم ابتلا به بیماری های دندان و لثه

والدین باید از نزدیک به دندان نگاه کنند و لکه های قهوه ای یا پوسیدگی ها را در دهان کودک خود تشخیص دهند و التهاب لثه یا زخم در داخل دهان کودک خود را بررسی نمایند. اگرعلائم مشخص در این باره مشاهده نشد ، احتمالاً دندان پوسیده کودک عفونت کرده است.

اهمیت دندان شیری

برخی از والدین گمان می کنند چون دندان شیری موقتی است نیاز به مراقبت از آن ها نیست به همین علت در حفظ و رعایت بهداشت سهل انگای می کنند.اما باید بدانید دندان های شیری سلامت دندان های دائمی را تأمین می کنند بنابراین پس از رویش اولین دندان، کودک خود را برای معاینه و جلوگیری از بروز مشکلات دهانی به دندانپزشکی اطفال ببرید.

کاهش درد دندان کودک

چگونه می‌توان از درد دندان پیشگیری کرد


 1. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

لازم است دندان‌ها به نحو مناسب حداقل دو بار در روز و به خصوص قبل از خوابیدن مسواک زده شوند. علاوه بر مسواک زدن منظم دندان‌ها، معمولاً به والدین توصیه می‌شود از کودک خود بخواهند از نخ دندان پس از هر بار صرف غذا استفاده نماید تا به این ترتیب تمیزی و سلامت دندان‌های کودک حفظ شود.

 

درمان دندان درد شدید کودکان

 

 1. استفاده از محصولات حاوی فلوراید

استفاده از خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند نقش موثر در پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان داشته باشد. علاوه بر این والدین می‌توانند برای کودکان خود از مکمل‌های خوراکی حاوی فلوراید نیز استفاده کنند.

درمان دندان درد شدید کودکان

 1. مراجعه منظم با دندان‌پزشک

جرم گیری دندان‌ها و مراجعه به دندان‌پزشک برای حداقل دو بار در سال نقش موثر در حفاظت از دندان‌ها و پیشگیری از مشکلات مربوط به آن دارد. به این ترتیب می‌توان از شناسایی و درمان به موقع مشکلات ایجاد شده در ارتباط با دهان و دندان کودک مطمئن شد.

 

درمان دندان درد شدید کودکان

 1. کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین

مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین بهترین موادی هستند که باکتری‌های مضر در دهان از آن‌ها تغذیه می‌کنند. به همین خاطر کاهش مصرف این مواد غذایی و نوشیدنی‌ها می‌تواند نقش مهم و موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و دندان درد داشته باشد.

 

درمان دندان درد شدید کودکان

 1. استفاده از محافظ دهان در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی

همواره به افراد توصیه می‌شود در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌ها از محافظ دهان استفاده کنند.

درمان دندان درد شدید کودکان

والدین چه اقداماتی می‌توانند در صورت مواجه شدن کودک با درد دندان انجام دهند؟

در صورتی که درد دندان کودک در طول شب یا زمانی ایجاد شد که مطب دندان‌پزشک باز نبود، والدین می‌توانند از اقدامات ساده برای کاهش درد دندان کودک خود قبل از مراجعه به مطب دندان‌پزشک استفاده کنند. برخی از این اقدامات در ادامه بررسی شده‌اند.

مرحله ۱

هر دو طرف دندانی که باعث درد و ناراحتی شده را تمیز کنید. یک تکه نخ دندان به طول ۱۵ سانتیمتر یا ۶ اینچ جدا کرده و دو طرف آن را محکم به دست بگیرید. نخ دندان را با حرکت‌های جلو و عقب بین دندان‌های شیری کودک خود حرکت دهید. در صورتی که دندان درد به خاطر گیر افتادن مواد غذایی در فضای بین دندان‌ها ایجاد شده باشد، استفاده از نخ دندان می‌تواند به رفع مشکل کمک کند. ( درمان دندان درد شدید کودکان )

 

 

درمان دندان درد شدید کودکان

مرحله ۲

از کمپرس یخ بر روی صورت کودک خود استفاده کنید. به این منظور می‌توانید از قالب‌های مخصوص یخ استفاده کرده یا در صورت عدم دسترسی به آن‌ها از نخودفرنگی یخ زده استفاده کنید. در این حالت لازم است کمپرس یخ برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به صورت متناوب بر روی صورت کودک قرار گیرد. این روش را می‌توان به تعداد دفعات لازم بر روی کودک تکرار کرده و به این ترتیب درد دندان را به‌طور موقتی تسکین داد.

مرحله ۳

از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن و استامینوفن یا پاراستامول برای کاهش درد دندان و ناراحتی ایجاد شده به خاطر دندان درد استفاده کنید.

 

درمان دندان درد شدید کودکان

مرحله ۴

از کودک خود بخواهید نوشیدنی‌های ولرم بنوشد. در واقع در این زمان لازم است از مصرف نوشیدنی‌های بسیار سرد یا گرم خودداری گردد، زیرا این کار می‌تواند درد دندان کودک را تشدید نماید. از کودک خود بخواهید مواد غذایی شیرین مصرف نکند، زیرا شکر موجود در غذاهای شیرین می‌تواند درد دندان کودک را تشدید نماید. ( درمان دندان درد شدید کودکان )

 

درمان دندان درد شدید کودکان

مرحله ۵

استفاده از داروهای موضعی مسکن می‌تواند برای دندان درد کودک مناسب باشد. در حقیقت محصولات حاوی بنزوکائین می‌تواند باعث شود دندان‌ها و بافت اطراف آن به‌طور موقت بی‌حس شود. برای این کار می‌توان دارو را روی یک پارچه تمیز قرار داده و بر روی دندان یا ناحیه آسیب دیده قرار داد.

 

درمان دندان درد شدید کودکان

مرحله ۶

در صورتی که روش‌های درمان خانگی تاثیر مناسب برای کاهش درد دندان کودک شما نداشت، احتمالاً مشکل کودک شما جدی‌تر بوده و برای مثال با پوسیدگی دندان ارتباط دارد. در صورت مواجه شدن با این شرایط لازم است بلافاصله با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر حجازی ملاقات شود. به این ترتیب متخصصان می‌توانند با توجه به شدت پوسیدگی و مشکل کودک از روش‌های درمان مناسب همچون پر کردن دندان یا عصب‌کشی استفاده کنند.

اقدامات دندانپزشک برای رفع درد دندان کودک

 • دندانپزشک، وسعت و میزان آسیب دیدگی را مشخص می کند.
 • در صورت نیازدندان به یک تراش و پرکردن ساده ، آن را ترمیم می کند.
 • اگر دندان آبسه کرده باشد چرک را خارج می سازد.
 • اگر امکان خوب شدن دندان نباشد آن را می کشد و برای این کار بر حسب سن کودک شما از بیهوشی عمومی استفاده می کند.

درمان دندان درد کودکان 6 ساله

توصیه به والدین برای جلوگیری از خراب شدن دندان کودک

 1. برای جلوگیری از فساد دندان کودک مقداری فلوراید به آب آشامیدنی بیافزایید و یا از قرصهای فلوراید یا قطره های حاوی آن برای کودکتان استفاده کنید.
 2. برای مسواک زدن کودک از خمیرهای فلوراید داراستفاده کنید.
 3. به کودک، شیرینی و قند ، کیک و بیسکویت ندهید و همچنین اجازه ندهید آنها از نوشیدنیهای قندی استفاده کنند.
 4. دندانهای کودکتان را یکبار در روز مسواک بزنید و تا سنین 6 تا 7 سالگی بر مسواک زدن او نظارت کنید.
 5. هر شش ماه یکبار کودک چهار ساله خود را نزد دندانپزشک ببرید و او را از همان کودکی با دندانپزشک آشنا کنید.
 6. بعد از خوردن شیرینی جات، به کودک توصیه کنید آب فراوان بنوشد تا دندانهایش از شیرینی پاک شود.
 7. دندانهای دائمی عقب کودک را وقتی به سن 7 تا 8 سالگی رسید از نظر وجود شکاف بررسی کنید.
 8. اگر دندان دائمی کودکان دچار شکستگی یا لب پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود.

درمان دندان درد کودکان فوری

هشدارها

اگر کودک همراه با دندان درد تب ، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان داشت به سراغ مراقبت های پزشکی بروید.

اگر دندان درد بیش از 24 ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتما با دندان پزشک کودک تان مشورت کنید. درمان های موقتی تنها برای مدت زمان کوتاهی درد را تسکین می دهد به همین علت ضروری است برای درمان دندان درد شدید کودکان و جلوگیری از آسیب شدید به دندان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

اگر از داروی مسکن موضعی برای دندان کودکتان استفاده کرده اید، از دادن غذا به کودک تا زمانی که بی حسی ناشی از دارو رفع نشده ، خودداری کنید زیرا بی حس بودن زبان یا دهان باعث می شود که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.