آکاایران: بستنی یکی از خوراکی های پر طرفدار، لذیذ، خوشمزه و هوس انگیز در بین بزرگسالان و کودکان ایت که کمتر کسی تمایلی به خوردن آن ندارد و می تواند از این خوشمزه، دوست داشتنی دل بکند. برخی از کودکان و حتی بزرگسالان میل و علاقه به بستنی با طعم های مختلف وانیلی، شکلاتی، توت فرنگی و ... دارند تا حدی که تمام طول روز حاضرند به جای انواع غذا بستنی بخورند.

بسیاری از مادران انواع و اقسام مختلف بستنی را در روزهای گرم تابستان برای رفع عطش و کاهش حرارت درونی بدن کودک جزء برنامه غذایی کودکان در نظر می گیرند اما آیا مصرف بستنی برای کودک مفید است ؟ اگر شما نیز این سوال برایتان پیش آمده، در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, با ما همراه باشید تا سه دلیل برای پرهیز از دادن بستنی به کودک زیر یک سال را برای شما بیان کنیم و مهمترین نکات هنگام خرید بستنی را به شما میگوییم . با ما همراه باشید.

از چه زمانی میتوانم به کودکم بستنی بدهم؟

از چه زمانی بچه ها می توانند بستنی بخورند؟

بعد از یکسالگی می توانید به بچه ها، محصولات لبنیاتی مانند شیر، پنیر، خامه… بدهید و بستنی هم یکی از آنهاست. البته باید مطمئن باشیم که شیری که در بستنی به کار رفته ، شیر پاستوریزه باشد، چون بچه ها به پروتئین شیر و دیگر ترکیبات آن حساسیت دارند.

با این وجود، برخی تحقیقات پیشنهاد می کنند که تا می توانید به بچه هی خود کمتر بستنی بدهید، چون حاوی مواد مغذی کمتری می باشد.

سه دلیل برای پرهیز از دادن بستنی به کودک زیر یک سال:

1. مواد نگهدارنده :

تقریباً تمام بستنی های موجود در بازار حاوی مواد نگهدارنده، چربی، قند ،مواد مصنوعی و رنگ خوراکی هستند.

دادن بستنی به نوزاد هفت ماهه

2. شیر گاو
کودک زیر یکسال نمی تواند شیر گاو را تحمل کند.


3. باکتری ها
امکان رشد باکتری ها در بستنی ها زیاد است، چه از مغازه بخرید و چه خودتان در خانه تهیه کنید. چون هنوز سیستم ایمنی کودک ضعیف است، کودک با خوردن بستنی ممکن است دچار عفونت شود.


4. مشکلات گوارشی
هضم شیر و دیگر ترکیباتی که در تهیه بستنی مورد استفاده قرار می یگرند برای کودک مشکل است. بستنی می تواند موجب درد شکمی و نفخ در کودک زیر یکسال شود.

هنگام خرید بستنی برای کودکان به این نکات توجه کنید

1. به دست فروشان خیابانی نه بگویید :

اکثر بستنی ها برای از بین بردن باکتری پاستوریزه می شوند اما باید مراقب بود تا از کجا خریداری می کنید . هرگز بستنی را از دست فروشان خیابانی خریداری نکنید زیرا نمی توانید از شرایط بهداشتی و انبارداری اطمینان حاصل کنید.

ممکن است باکتری ها در شرایط نادرست پاستوریزه شوند ، آب مورد استفاده در بستنی از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد که تمام این موارد می تواند سبب عفونت دستگاه گوارش در کودک شود.

دادن بستنی به کودک زیر یک سال

2. از مواد تشکیل دهنده مطمئن شوید :

قبل از خرید بستنی مواد تشکیل دهنده آن را با دقت بررسی کنید . برخی از مواد تشکیل دهنده می توانند سبب واکنش های آلرژیک شوند. از بستنی های تهیه شده با شیر خام نیز پرهیز کنید زیرا باکتری به همراه دارند.

3. زیاده روی نکنید :

در مصرف بستنی به کودک نباید زیاده روی کرد زیرا طبیعی است که کودک لذت می برد. مقدار قند موجود در آن می تواند برای او مضر باشد و به پوسیدگی احتمالی دندان و اضافه وزنش در طولانی مدت منجر شود . در هفته بیش از یکی دو قاشق بستنی به کودک توصیه نمی شود.

4. گزینه های دیگر را پیشنهاد دهید :

خوردن بستنی یخ می تواند به مخاط حلق آسیب رسانده و منجر به التهاب و ساییدگی آن شود . بهتر است به جای بستنی از دسر هایی چون اسموتی میوه خانگی، ماست میوه ای، پوره و برش های میوه برای کودک استفاده کنید که حتی می توانید آن ها را سرد نیز سرو کنید.

*توجه داشته باشید که از دادن بستنی به کودک هنگامی که او سرما خورده است و یا در هوای سرد قرار دارد ، پرهیز کنید.