صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب بارداری

کفش مناسب بارداری و کفش بارداری مجلسی و کفش مخصوص بارداری و کفش بارداری جدید و عکس کفش بارداری را در آکاایران ببینید

آکاایران:  دوران بارداری پر از تغییرات جسمی و روحی است که ورم پاها و بزرگ شدن آنها یکی از عوارض جسمی دوران شیرین بارداری است که با بروز این مشکل باید در انتخاب کفش به نکاتی که آکاایرن به شما توصیه میکند دقت کنید.

 
 

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب بارداری

با شروع سه ماهه دوم بارداری، ورم پاها در برخی زنان باردار شایع می شود که به دلیل اضافه وزن و نوع تغذیه می باشد. اگر در این دوران کفش مناسبی انتخاب نشود علاوه بر ورم پاها درد زانو و کمر  به سراغ زن باردار می آید. اگرچه پیشگیری از ورم پاها کار سختی است و برای برخی از زنان باردار غیر اجتناب است، اما با رعایت یکسری نکات می توانند این مرحله را با فشار کمتری سپری کنند.

زیره کفش: اگر زیره کفشی که انتخاب می‌کنید مناسب نباشد، ممکن است هنگام راه رفتن بر روی سطوح لغزنده تعادل خود را از دست بدهید. در انتخاب مدل کفش بارداری دقت کنید که زیره کفش مورد نظرتان صاف نباشد. ابتدا زیره کفش را خم‌کنید تا از انعطاف‌پذیری آن مطمئن شوید. علاوه بر زیره کفش حتماً به رویه آن هم توجه کنید. بهترین رویه کفش چرم است و اگر به دنبال یک کفش مناسب برای دورهمی‌های رسمی هستید حتماً رویه کفشتان را چرمی انتخاب کنید.

 

.

کفش راحت لزوماً زشت نیست

پوشیدن کفش های راحتی در آغاز هفته هشتم بارداری که ممکن است کم کم با اضافه وزن رو به رو شوید، توصیه می شود. وقتی صحبت از مدل کفش بارداری می‌شود، خیلی‌ها تصور می کنند کفش مناسب احتمالاً باید ظاهر خوبی نداشته باشد؛ اما اصلاً این‌طور نیست.

 

این روزها آن قدر تنوع کفش زیاد است که برای ست کردن لباس با یک جفت کفش شیک و زیبا اما درعین حال راحت، هیچ مشکلی نخواهید داشت؛ اما تابه حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا انتخاب مدل کفش در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد؟ به تدریج که در دوران بارداری وزنتان بالا می‌رود به کفشی نیاز پیدا می کنید که بتواند وزن شما را تحمل کند. استفاده از کفش مناسب علاوه بر اینکه پای شما را از آسیب های فیزیکی مانند خراش بر اثر تماس با اشیاء تیز دور نگه می‌‌دارد، مانع عفونت و قارچی شدن پاهایتان نیز می‌شود.

 

در دوران بارداری به کفشی نیاز پیدا می کنید که بتواند وزن شما را تحمل کند

 

درد گردن نتیجه یک انتخاب اشتباه

اگر بدون دلیل مشخص یا سابقه بیماری قبلی احساس درد در ناحیه گردن، ران و پشت کمرتان می‌کنید و از قضا یک خانم باردار هم هستید، این اتفاق نشان می‌دهد که ممکن است کفشی که می‌پوشید چندان باکیفیت و راحت نباشد. مدل کفش بارداری شما ارتباط مستقیمی با راحتی سایر اندام‌های شما از جمله گردن و کمر دارد. به همین دلیل باید در این دوران سراغ مناسب ترین و راحت ترین کفش بروید.

کفش های مناسب دوران بارداری :

 

کفش کاملا تخت ممنوع :

بعضی از کفش ها که معمولا به کفش باله معروف هستند، کفی تخت و بسیار نازک دارند و موقع راه رفتن با آنها، کوچک ترین سنگریزه های خیابان را هم حس می کنید. این کفش ها شاید در حالت عادی اذیت تان نکنند که بعید است، اما بدترین انتخاب ممکن در دوران بارداری هستند.

بنابراین در این دوران خرید کفش ارزان و غیر استاندارد را فراموش کنید و حتما سراغ کفش هایی بروید که کفی مناسب، مستحکم و متناسب با قوس کف پای شما داشته باشند.

فراموش نکنید انتخاب کفش نامناسب علاوه بر اینکه به پاهای تان آسیب می رساند، می تواند موجب کلافگی و بی حوصلگی شما هم بشود.

بهترین انتخاب را می توانید از میان کفش های طبی بارداری داشته باشید و با خیال راحت با آنها پیاده روی کنید.

اگر شما در دوران بارداری با افزایش دمای بدن روبرو می شوید، می توانید با پوشیدن صندل، بخشی از گرمای هوا را از خود دور کنید.

سراغ کفش های بندی نروید

شاید در ماه های اول بارداری پوشیدن کفش های بندی کار سختی به نظر نرسد، اماپس از ماه چهارم بارداری، متوجه می شوید بستن بند کفش های بندی اصلا به راحتی گذشته نیست.

برای همین پیشنهاد می کنیم فقط دو مدل کفش بخرید؛ کفش های پشت باز و کالج هایی که پا به راحتی درون شان سر می خورد و نیازی به خم شدن و جا باز کردن با پاشنه کش ندارند.

نگران تیپ تان هم نباشید، آنقدر مدل های زیبا با این شکل و شمایل در بازار پیدا می شود که به آراستگی ظاهرتان کوچک ترین آسیبی نمی رسد.

صندل های راحت

در انتخاب مدل کفش بارداری باید همه نکات کلی که در مورد زیره و رویه کفش برایتان گفته‌ایم، رعایت کنید و فراموش نکنید که در این مورد هیچ استثنایی وجود ندارد؛ برای مثال اگر بنا بر شرایط می‌خواهید از صندل استفاده کنید حتماً به کف صندل توجه کنید. کف صندل نباید به گونه‌ای باشد که در هنگام استفاده باعث لیز خوردن شما شود. همچنین بهتر است صندلی انتخاب کنید که به راحتی بتوانید آن را بپوشید و مهم‌تر از همه در آن احساس راحتی کنید. از پوشیدن صندل‌های لا انگشتی خودداری کنید، چون از پا حمایت کافی نمی‌کنند و فشار زیادی به کمرتان وارد خواهند کرد.

 

در انتخاب مدل کفش بارداری باید همه نکات کلی که در مورد زیره و رویه کفش را رعایت کنید

به پاشنه دارها "نه" بگویید

نگاه کردن به کفش های پاشنه بلند و رنگارنگ داخل جاکفشی و نپوشیدن شان سخت است، اما باید قدرت "نه" گفتن را در این چند ماه بیشتر از همیشه به کار بگیرید و به این کفش های براق و خوش رنگ، "نه" بگویید.

کفش هایی که پاشنه هایی بلندتر از حد استاندارد دارند، خیلی راحت فشار روی کمرتان را مضاعف می کنند و می توانند دردهای ساده و قابل کنترل را به دردهای حاد و مزمن تبدیل کنند.

همچنین به دلیل افزایش وزن در دوران بارداری و احساس عدم تعادل، احتمال زمین خوردن با کفش‌های پاشنه بلند افزایش می‌یابد.

بنابراین همین الان درب جاکفشی را ببندید و از داشتن کفش های تخت و زیبای خود تا اتمام دوران بارداری لذت ببرید.

جنس رویه کفش بهتر است از چرم باشد تا پاها کاملا نفس بکشند. کف کفش نیز باید از جنس لاستیک باشد تا احتمال سرخوردن زن باردار کاهش بیابد

کفش های پاشنه کوتاه

اگر دلتان می خواهد کفش تان خیلی تخت و صاف نباشد، هیچ ایرادی ندارد که از کفش پاشنه بلند استفاده کنید. البته این خیلی طبیعی است که مدل کفش بارداری شما پاشنه خیلی بلند نداشته باشد. کفش های راحت و درعین حال زیبایی طراحی شده که با وجود داشتن پاشنه کوتاه برای بارداری مناسب است و در هنگام راه رفتن با آن هیچ آسیبی تهدیدتان نمی کند.

 

خیلی طبیعی است که مدل کفش بارداری شما پاشنه خیلی بلند نداشته باشد

کتانی های ورزشی

اگر به دنبال خرید کفش کتانی مناسب در دوران بارداری تان هستید حتماً به جنس کف آن توجه کنید. کفش کتانی که جنس کف آن از لاستیک باشد و در لبه های بیرونی آن نوعی شیار یا دندانه طراحی شده باشد، خطر لغزیدن در هنگام راه رفتن را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد. این مدل کفش بارداری برای پیاده روی و یا استفاده در باشگاه بسیار مناسب است و در آن احساس راحتی خواهید کرد.

هنگام خرید کفش کتانی مناسب در دوران بارداری تان به جنس کف آن توجه کنید

 

کفش های قوس دار

در انتخاب مدل کفش بارداری حتماً به قوسی که در قسمت وسط کفش وجود دارد، دقت کنید. وجود این قوس باعث می‌شود که در هنگام استفاده از کفش در ناحیه کمرتان درد را تجربه نکنید. این کفش‌ها نسبت به کفش هایی که کف صاف و بدون قوسی دارند، بیشتر مناسب حال و احوال خانم های باردار است.

نکات مهم در خرید کفش مخصوص بارداری :

1-در طی حاملگی، شلی بافت ناشی از تاثیر هورمون‌ها منجر به بزرگ‌تر شدن پاها می‌شود. از این‌رو به زنان باردار توصیه می‌شود شماره کفش خود را بزرگ‌تر انتخاب کنند.

همچنین قسمت جلوی کفش که انگشتان در آن قرار می‌گیرند، باید عمیق تر و دارای فضای بیشتری باشد، به خصوص اگر پاها ورم دارند، رعایت این نکته در انتخاب کفش الزامی است.

در این دوران اندازه کفش بیشتر خانم‌ها حدود یک شماره بزرگ‌تر می‌شود و حتی پس از زایمان و برگشت به وزن قبلی، پای آن ها به سایز قبل برنمی‌گردد و معمولا نیم تا یک شماره به شماره آن اضافه می‌شود.

2-یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کفش خانم باردار این است که حداکثر توانایی جذب ضربه را داشته باشد؛ یعنی لایه درونی کفش و به خصوص پاشنه آن، به اندازه کافی نرم باشد تا هنگام راه رفتن، ضربه واردشده به پا را بگیرد.

3-جنس رویه کفش بهتر است از چرم باشد تا پاها کاملا نفس بکشند. کف کفش نیز باید از جنس لاستیک باشد تا احتمال سرخوردن زن باردار کاهش بیابد.

4- اگر قوس کف پا در دوران بارداری کاهش یافته است(در زنانی که از قبل کف پایشان صاف بوده و یا در افراد چاق، این مساله بیشتر مشهود است)، حتما باید با تجویز پزشک و استفاده از کفی مناسب این حالت را تصحیح کرد تا از بروز مشکلات بعدی، مانند درد انگشتان پا، التهاب فاسیای کف پا و… جلوگیری شود.

5- به دلیل ورم پاها، باید از پوشیدن کفش‌های خیلی تنگ و باریک خودداری نمود، زیرا باعث اختلال در گردش خون پاها می‌شوند. برای کاهش ورم، باید پاها تا حد امکان بالا نگه داشته شوند و در نشستن طولانی مدت، یک چهارپایه کوچک در زیر پاها قرار داد.

6-در صورت وجود مشکلات دیگری در پاها مثل خار پاشنه پا، میخچه دردناک و … حتما با پزشک برای خرید کفش مناسب مشورت کنید.