صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

زایمان بدون درد چطور و چگونه؟

یعنی تصمیم گیری به یک فرد و یک عامل بستگی ندارد. در این موارد معمولا تا لحظه آخر نمی توان تصمیمی قاطع گرفت و به همه چیز مطمئن بود. یکی از این تصمیمات در خصوص نحوه زایمان است . در این پست می خواهیم در مورد زایمان طبیعی بدون درد صحبت کنیم . و atisam.com - گرفتن تصمیمات مهم زندگی گاهی کار ساده ای نیست را در آکاایران ببینید

آکاایران: " زایمان بدون درد " چطور و چگونه؟

atisam.com - گرفتن تصمیمات مهم زندگی گاهی کار ساده ای نیست، یعنی تصمیم گیری به یک فرد و یک عامل بستگی ندارد. در این موارد معمولا تا لحظه آخر نمی توان تصمیمی قاطع گرفت و به همه چیز مطمئن بود. یکی از این تصمیمات در خصوص نحوه زایمان است . در این پست می خواهیم در مورد زایمان طبیعی بدون درد صحبت کنیم .

آکاایران: " زایمان بدون درد " چطور و چگونه؟

یکی از ملموس ترین نمونه هایش روند و شکل زایمان برای خانم هاست و سوالی که تا روزهای آخر در جمع های خانوادگی و زنانه مرتب پرسیده می شود: «سزارین یا طبیعی؟» حتی اگر پزشک اطمینان داشته باشد که توانایی زایمان طبیعی را دارید، ممکن است در دقایق آخر مجبور به انجام عمل سزارین شوید!
ترس و شایعاتی که در خصوص زایمان طبیعی در جامعه وجود دارد، تا زمانی که برای مادر و جنین خطر آفرین نباشد پزشکان را مجبور به انجام عمل سزارین نمی کند

دکتر مهناز بابایی، متخصص زنان و زایمان با توجه به نمونه هایی که طی سال های فعالیت خود دیده است، تاکید می کند که برای زایمان خانم ها نمی توان حکمی قطعی و کلی صادر کرد.
این حکم کلی نیست!
حرف و حدیث های زیادی در مورد ۲ روش زایمان در جامعه وجود دارد. خانم ها معمولا در جمع های خانوادگی و دوستانه از تجربیات خود می گویند و یکی از این روش ها را تایید و دیگری را رد می کنند.
در حالی که انجام عمل زایمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است! نمی توان در مورد خوب و بد بودن و منافع و مضرات هیچ کدام از این روش ها حکم کلی صادر کرد.
انتخاب هر کدام از این روش ها توسط پزشک، پس از سنجیدن عوامل زیادی صورت می گیرد. اگر شرایط را کاملا عادی و طبیعی فرض کنیم، پیشنهاد پزشک زایمان طبیعی است.
این طبیعی بودن فاکتورهای زیادی دارد مثلا سایز جنین با اندازه لگن مادر تناسب داشته باشد و پیش بینی عبور او از لگن مادر برای پزشک امکان پذیر باشد.

سلامت جنین هم در این میان مهم است چراکه زایمان طبیعی عملی زمان بر است و گاه تا ۱۰ ساعت طول می کشد و جنین هم باید توان همراهی این دوران را داشته باشد. مسائلی مثل شکل قرار گرفتن جنین در شکم مادر و ضربان قلب او از عواملی است که شکل زایمان را تعیین می کند.
اما در مواردی خاص پزشکان از ابتدای بارداری سزارین را به عنوان بهترین و کم خطر ترین راه برای مادر در نظر می گیرند. مادرانی که بیماری دیابت دارند معمولا فرزندان درشتی خواهند داشت و انجام زایمان طبیعی برای آن ها کاری دشوار است.
از سوی دیگر در مادران نوجوان و بسیار جوان هم توصیه به انجام عمل سزارین است. برای دختر ۱۵ یا ۱۶ ساله ای که باردار است، زایمان طبیعی کار ساده ای نیست و خطراتی مادر و فرزند را تهدید می کند. به جز موارد خاص، انتخاب و پیشنهاد اول متخصصان زنان و زایمان، طی مراحل طبیعی برای تولد نوزاد است.
برای مادرانی که دوقلو یا چند قلو باردار هستند هم گاه توصیه به سزارین می شود. به خصوص در مورد چند قلو ها زایمان طبیعی می تواند حیات جنین های دیگر را تهدید کند چون ممکن است همه آن ها در موقعیت مناسبی قرار نگرفته باشند.
هیچ کس مقصر نیست
اسم این دو شکل زایمان خود نشان دهنده تفاوت عمده بین آن هاست؛ زایمان طبیعی و عمل سزارین! در اولین گام باید توجه کرد که سزارین یک عمل جراحی است.
هرچند که در روش های جدید سعی می شود از بی حسی های موضعی برای انجام این کار استفاده شود اما هنوز هم از بیهوشی برای سزارین استفاده می شود. عوارض داروهای بیهوشی کم نیست ضمن این که مادر با توجه به حال و شرایطی که دارد نمی تواند در ساعت های اولیه پس از تولد به نوزادش شیر بدهد.
مراقبت های بعد از سزارین خیلی بیشتر از زایمان طبیعی است؛ در حقیقت روند درد کشیدن مادران در این دو روش کاملا برعکس است. در زایمان طبیعی مادر تا پیش از تولد درد بسیاری را تحمل می کند اما پس از آن آسوده است.
در حالی که در سزارین، مادر قبل از زایمان درد زیادی تحمل نمی کند، اما پس از جراحی تازه درد او آغاز می شود و به مراقبت های بیشتری احتیاج دارد.
به همین دلیل مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند خیلی زود تر از جا بلند می شوند و شروع به انجام فعالیت های روزمره می کنند. سزارین عوارض کلی جراحی ها را هم به همراه دارد. با هر بار باز شدن شکم خطر چسبندگی برای جراحی های بعدی وجود دارد. ممکن است لوله های رحم دچار چسبندگی شده و نازایی را به همراه داشته باشد؛ این ها مسائل بی اهمیتی نیست.
با تمام این تفاسیر، مواقعی هست که برای نجات جان مادر و نوزاد، پزشک مجبور به انجام عمل سزارین است. به جز موارد خاصی که ذکر شد، گاهی در آخرین ساعات پیش از تولد نوزاد، مشکلاتی پیش می آید مثلا نوزاد نمی چرخد و توان خروج طبیعی از لگن را ندارد یا کیسه آب مادر پاره می شود.
در این حالات امکان صبر کردن وجود ندارد و مادر باید هرچه سریع تر به اتاق عمل منتقل شود. خانواده ها باید توجه داشته باشند که این موضوع در کنترل هیچ کس نیست.
درست است که پزشک تشخیص خود را به زایمان طبیعی داده است اما اوضاع روند طبیعی خود را طی نکرده است. این موضوع حتی در کنترل مادر هم نیست. همه عواملی که گفته شد دست به دست هم می دهند و گاه در ساعات آخر پزشک را وادار به گرفتن تصمیم اورژانس می کنند.
        تصور شما غلط است
متاسفانه در حال حاضر و به دلیل نبود آگاهی در سطح جامعه، باور و تصور غلطی نسبت به زایمان طبیعی وجود دارد. در بسیاری از کشورهای اروپایی، در دوران بارداری اطلاعات بسیاری در مورد فواید زایمان طبیعی به خانم ها داده می شود و تصور غالب با آنچه در جامعه ما رواج دارد، متفاوت است.
به خصوص با رواج روش هایی با نام «زایمان بدون درد» که در برخی از بیمارستان های ما هم انجام می شود، در جریان زایمان طبیعی مادر درد کمتری هم می کشد.
زایمان طبیعی درد بسیاری دارد و استفاده از روش های جدید می تواند کمک زیادی به تولد نوزادان به شکلی طبیعی کند. به همین دلیل بسیاری از خانم ها در همان مراحل اول بارداری به پزشک شان اعلام می کنند که قصد زایمان با روش سزارین را دارند و به هیچ وجه حاضر به زایمان طبیعی نیستند.
این خواسته بیمار هرچند که بر اساس اصول علمی و حتی قانونی خواسته درستی نیست اما با توجه به اصرار مادر معمولا پزشکان همین کار را انجام می دهند.
تحرک می تواند زایمان را آسان تر کند
اگر تصورات غلط در جامعه اصلاح شود، هیچ مادری چنین درخواستی نمی کند. شاید کمتر خانمی به این نکته توجه کند که در سزارین، دوبرابر بیش از زایمان طبیعی از او خون دفع می شود.
یکی از تصورات غلطی که در مورد زایمان طبیعی بیان می شود، آسیب رسیدن به دستگاه تناسلی خانم هاست. در حالی که اگر برشی که هنگام زایمان طبیعی ایجاد می شود، به موقع باشد و بعد از آن با دقت بخیه زده شود، مشکلی متوجه خانم ها نیست.
طبیعی است که بعد از زایمان واژن خانم ها کمی باز تر شود اما در بیشتر موارد، پس از ۴-۵ ماه این مشکل تا حد زیادی برطرف می شود.
به هیچ وجه عنوان نمی توان منکر درد زیاد زایمان طبیعی و عوارض آن شدT اما روش های ساده ای برای کاهش این عوامل وجود دارد. نمونه زایمان های طبیعی در میان زنان عشایر به دلیل تحرک و جنب و جوشی که دارند بسیار راحت و آسان است.
در حالی که نمونه های چنین زایمان هایی در محیط های شهری کم است. کمبود تحرک در زنانی که در شهر زندگی می کنند، یکی از دلایلی است که زایمان آن ها را مشکل می کند. پیاده روی ها مرتب نه تنها باعث طراوت مادر و سلامت او و جنین می شود، بلکه روند زایمان را هم برای هر دو آن ها آسان تر می کند.
منبع
^
 
مـطالب مرتبــط

چگونه سزارین راحتی داشته باشیم؟
اگر سزارین را برای زایمان انتخاب کرده اید و یا... اینکه قصد دارید بطور طبیعی زایمان داشته باشید بهتر است...
اگر سزارین را برای زایمان انتخاب کرده اید و یا... اینکه قصد دارید بطور طبیعی زایمان داشته باشید بهتر است... را برای زایمان طبیعی آماده کرده اید ناگهان با پیچیدگی... ای مواجه شوید و برای زایمان به سزارین احتیاج پیدا...
کد خبر: ۷۵۳۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۲

قبل از بارداری چه کارهایی انجام دهیم
روز زایمان متخصص طب سنتی خبر تعیین جنسیت جنین با... بوده و در تشخیص موارد غیرطبیعی تولد نوزاد از جمله... خفگی موثر باشد در زایمان طبیعی بسیار آسان تر از... فعالیت های ذهنی در حد طبیعی نبوده اند سونوگرافی سه...
کد خبر: ۷۵۰۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۱/۱۰

پیوند مو ، کاشت موی سر ، کلینیک کاشت مو ، پیوند موی طبیعی ، روشهای کاشت مو ، هزینه کاشت مو
علل ، پیشگیری و درمان ریزش مو در زنان و مردان
کاشت و یا پیوند موی طبیعی سر بهمراه هزینه و...
تا با درک بهتری نسبت به علت های طبیعی و... غیر طبیعی ریزش مو داشته باشیم رشد موی انسان به... موجب ریزش غیر طبیعی در زنان می شوند را بررسی... لطیف خشک کنید و یا اجازه دهید در هوای طبیعی...
کد خبر: ۶۹۸۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۲۴

دلیل سزارین : کم نیاوردن جلوی فامیل
بستگانشان سزارین انجام داده به این روش زایمان گرایش پیدا... می کنند این افراد زایمان طبیعی را برای خود افت... زایمان روی آورد اصلا توجیه پذیر نیست و به نظر... اساس مفاد طرح تحول سلامت بیمارستان ها موظفند روی زایمان...
کد خبر: ۵۵۶۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۰۷

تولد ۴قلوها در تالش
بانوی ۲۸ ساله تالشی در اولین زایمانش ۴ قلو به...
پایگاه اطلاع رسانی آتیسام ۳ قل از ۴قل این زایمان... ازدواج کرده در نخستین زایمان طبیعی خود ۴ قلو به...
کد خبر: ۵۵۵۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۰۶

سزارین بعد از هفته چهلم چه مشکلاتی دارد ؟
اخبار روز زایمان اگر سزارین قبل از هفته ۳۹ و...
زایمان در هفته ۴۰ بارداری اتفاق می افتد این ۴۰... پارگی معمولا پزشکان به مادرانی که در زایمان های قبلی... زایمان های بعدی را نیز با انجام عمل سزارین انجام... دهند این گونه افراد اگر زایمان خود را به بعد...
کد خبر: ۵۰۰۸   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۲۳

دلیل زایمان بعد از موعود
اخبار روز زایمان زایمان پس از موعد از نامش پیدا...
پایگاه اطلاع رسانی آتیسام زایمان پس از موعد از نامش... سینه پهلو منجر بشود وقتی زمان زایمان عقب می افتد... پزشک باید حداکثر تا دو هفته پس از تاریخ زایمان... برای تولد جنین اقداماتی انجام دهد دلایل زایمان پس از...
کد خبر: ۴۸۰۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۱۶

مراقبت های پس از زایمان
اخبار روز زایمان مراقبت های پس از سزارین شامل دو...
در عمل جراحی سزارین شانس این بیماری بیشتر از زایمان... طبیعی می شود علایم سوزش یا درد حین ادرار کردن...
کد خبر: ۴۳۳۱   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۶/۰۱

تفاوت زایمان سزارین با طبیعی
اخبار روز زایمان زایمان به دو صورت طبیعی و سزارین...
دکتر نجمه فائز اظهار کرد زایمان طبیعی نسبت به روش... های غیرطبیعی فواید بسیار بیشتری دارد و از این رو... این روش برای زایمان پیشنهاد می شود این متخصص زنان... و زایمان ادامه داد همچنین مادران در زایمان های طبیعی...
کد خبر: ۴۲۶۳   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۹

اگر فرزندی زیبا می خواهید این کار ها را انجام دهید
زایمان طبیعی و فشاری که از طریق دهانه رحم وارد... حین عبور نوزاد از مجرای زایمان این امکان وجود دارد...
کد خبر: ۴۱۱۵   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۵

مادران در حسرت اندام پیش از زایمان !
بعضی ها فکر می کنند چاقی بعد از زایمان یک... تر از آن چند بار زایمان کرده به اصطلاح استخوان...
برید یا به تازگی زایمان کرده اید و دنبال راهی... زایمان بهترین شرایط برای کاهش وزن شیردهی است اگر مادر... وزن طبیعی دارد و bmi او پیش از بارداری بین... غذایی شان بگنجانند بهترین زمان رژیم خوراکی طبیعی است که...
کد خبر: ۲۸۶۵   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۳

با لکه بینی دوران بارداری چه کنیم؟
مشکلات جفت یا زایمان زود رس در سه ماهه دوم... حاملگی یا زایمان زودرس بین نیمه حاملگی و ۳۷ هفتگی... باشد زایمان طبیعی ترشح موکوسی که بر اثر وجود خون... زایمان می باشد در این مرحله نیز شما هر لکه...
کد خبر: ۲۸۱۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۰

چند نکته درباره نوزاد سالم
که پاسخگوی نوزاد بوده و در تشخیص موارد غیرطبیعی تولد... نوزاد از جمله خفگی موثر باشد در زایمان طبیعی بسیار...
آینده اساسی ترین مسئله در تولد نوزادان سالم و طبیعی...
کد خبر: ۲۸۱۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۳۰

تکنیک های شیردهی به نوزاد
زایمان درباره مشکلات احتمالی شیردهی و روش های صحیح برخورد... زایمان و در دوران شیردهی ممکن است حجمی از شیر... طبیعی را از نوزاد دریغ نکنید راه چاره اگر یک... تجربه زایمان و شیردهی خوبی نداشته اند یا مامور جمع...
کد خبر: ۲۶۳۸   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۰۳

تاثیر زایمان سزارین بر شیردهی
زمانی که صحبت از شیردهی می شود مادرانی که زایمان... سزارین داشته اند سخت تر از آنهایی که زایمان طبیعی...
می کند به دلیل زایمان سزارین ممکن است در آغوش... از زایمان دو عاملی است که به شیردهی کمک می... کند اما در زایمان سزارین شما نمی توانید به دلایلی... درست پس از زایمان به کودک خود شیر دهید راه...
کد خبر: ۲۵۴۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

آیا زایمان در خانه خطری دارد؟
هنگامی که عبارت زایمان در خانه را می شنویم اولین... این نوع زایمان خطری را برای مادر و نوزاد به...
این نوع زایمان در ایران کاربرد زیادی ندارد زایمان در... منزل به نوعی از زایمان گفته می شود که یک... و طی زایمان طبیعی نوزاد را به دنیا می آورد... آنچه در این نوع زایمان مورد توجه و تاکید است...
کد خبر: ۲۵۴۲   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

تابستان با سنگ کلیه آمد
سنگ کلیه از درد زایمان طبیعی هم بیشتر است ...
کد خبر: ۲۴۷۵   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۲۵

تأثیر سزارین بر ریه نوزاد
و فقط ۱۲ ۲ درصد از طریق زایمان طبیعی به... از طریق زایمان طبیعی و ۹ نوزاد از طریق سزارین... متولد شده بودند که دو مورد زایمان طبیعی ۹۰۰ گرمی... اجازه نمی دهند مادر وارد دوره زایمان فعال شود این...
کد خبر: ۲۰۹۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۶

زمان طلایی شیردادن به نوزاد کی است؟
رشد طبیعی اش لازم است تامین کند شیردهی موجب بالا... زایمان گفت کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر... و زایمان در بیمارستان امیرالمومنین شهرضا گفت شیردهی به نوزاد... زایمان یکسان بودن ایجاد عفونت کاهش غریزه نوزاد برای مکیدن...
کد خبر: ۲۰۱۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۵

طریقه نگهداری از نوزاد در هفته نخست
مادر و فرزند در اتاق زایمان انجام پذیرد به همین... دلیل شاید بهتر این باشد که زایمان طبیعی را انتخاب... تواند پایه اصلی رژیم شما باشد و آبمیوه طبیعی و... دوری کنید از چاقی اش خوشحال نشوید وزن طبیعی نوزاد...
کد خبر: ۲۰۰۶   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۴

نوزاد تازه متولد شده چه شکلی است؟
چشم های نوزاد تازه به دنیا آمده در طی زایمان... طبیعی وارد آمدن فشار به صورت نوزاد باعث پف کردن... شده در طی فرآیند زایمان طبیعی فشار ناشی از تنگی... مجرای زایمان واژن باعث می شود تا استخوان های جمجمه...
کد خبر: ۱۹۱۹   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۲

درد زایمان، نوزاد را برای تنفس خارج از رحم آماده می کند
نوزادانی است که به روش طبیعی متولد می شوند ...
نوزادانی است که به روش طبیعی متولد می شوند یافته... ۷۷/۱ از هر یک هزار زایمان بود در حالی که... این رقم در نوزادانی که به روش طبیعی متولد شده... بودند تنها ۶۲/۰ بود محققان معتقدند مراحل زایمان طبیعی نوزاد...
کد خبر: ۱۹۱۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۲

آخرین روزهای بارداری
پیشگیری کنند و زایمان راحتی داشته باشند ...
بیماری های زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه... زایمان طبیعی یا سزارین انجام شود شرایط تا حدی تفاوت... زایمان طبیعی داشته باشند در طول دوران بارداری باید فعالیت... دهانه رحم می شود و تسریع در امر زایمان را...
کد خبر: ۱۸۰۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۱

فیبروم برای زایمان طبیعی مشکل ساز نیست
زایمان در مورد این بیماری می گوید یکی از بیماری... و آیا در سیر زایمان اختلالی ایجاد می کند این... اما باید دانست با این جراحی امکان زایمان طبیعی را... تا چهار هفته پس از زایمان به سایز قبلی برمی...
کد خبر: ۱۷۳۷   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۱۹

انواع ترشحات سینه
زایمان طبیعی است ولی در سایر اوقات غیرطبیعی و در... نوک پستان عبارتند از 1- ترشحات طبیعی در اکثر خانم... تغییرات هورمونی است ترشحات طبیعی پستان احتیاج به درمان پزشکی... وجود سلول های غیرطبیعی از جمله سلول های سرطانی در...
کد خبر: ۱۵۶۴   تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۴/۰۶


  • دریافت اخبار از توییتر           >                                                               https://twitter.com/atisam_com
  • دریافت اخبار از فیس بوک    >                                          https://www.facebook.com/magazine.atisam
  • دریافت اخبار از گوگل پلاس  >                                                    https://plus.google.com/AtisamNews
  • دریافت اخبار از فیدخوان       >                                                             http://atisam.com/fa/rss/allnews
  • دریافت اخبار در ایمیل          >                                                     http://www.atisam.com/fa/newsletter
  • گوش کردن اخبار رادیو         >       آوا | اقتصاد | ایران  | فرهنگ | پیام | ورزش | سلامت | جوان | قرآن | صبا

.

منبع :