صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

مصرف روغن ماهی در دوران بارداری و آی کیو بالای بچه

مصرف روغن ماهی در دوران بارداری و آی کیو بالای بچه -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: مصرف روغن ماهی در دوران بارداری و آی کیو بالای بچه

آکاایران: دانشمندان پی بردند زنانی که در دوران بارداری خود ۳ تا ۴ فنجان روغن ماهی را در طول ماه مصرف می کردند آی کیوی فرزندانشان بالاتر از آن هایی بود که مادرانشان روغن ماهی مصرف نداشتند یا کمتر مصرف می کردند. محققان اسپانیایی معتقدند روغن ماهی مزایای زیادی برای جنین و مادر دارد. آن ها می گویند نمرات آی کیو نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری خود روغن ماهی مصرف می کردند بیشتر از نوزادانی است که مادرانشان ماهی نمی خوردند. به علاوه آن ها می گویند مصرف ماهی در دوران بارداری خطر ابتلا به اوتیسم را در فرزندان کاهش می دهد.

مصرف ماهی پرچرب در دوران بارداری تاثیرات عصبی مثبتی روی مادران باردار و سیستم عصبی جنینشان دارد. این مزایا عبارتند از بهبود عملکرد شناختی و برخی از بازخورد های مثبت در جهت حفاظت جنین از بیماری اوتیسم. محققان در حالی که از مزایای ماهی برای زنان باردار می گفتند اضافه کردند که تعجب می کنند که چرا زنان باردار از این فرصت برای بالا بردن سطح ایمنی بدن جنین شان و همچنین سطح سلامت او استفاده نمی کنند.

آن ها گفتند برخی زنان بابت اینکه بعضی ماهی ها سطح جیوه ی بالایی دارند نگرانند که شاید مشکلی برایشان پیش بیاید چرا که جیوه به عنوان یک فلز بعد از ورود به بدن تغیرات ارگانیک و غیر ارگانیکی ایجاد می کند که ممکن است برای سلامت مادر و جنین مضر بوده و آن ها را مسموم بکند.

این محققان می گویند نباید به خاطر جیوه از تمام انواع ماهی ها دوری کرد. مصرف جیوه در مقدار کمش مضر نیست و نباید به خاطر جیوه از فواید و تاثیرات مثبت ماهی در بدن غافل شد. درواقع می تواند ماهی هایی که سطح جیوه ی بالایی دارند را شناخت و از آن ها دوری کرد. برای مثال ماهی تن و تاج ماهی ها سطح جیوه ی بدن را بالا می برند و کسانی که امکان مسمومیت برایشان وجود دارد مانند زنان باردار باید از مصرف آن خودداری کنند.

همچنین محققان معتقدند برخی مواد در خود ماهی وجود دارد که می تواند تاثیر منفی جیوه را از بین ببرد. برای مثال اسید docosahexaenoic ) DHA) می تواند اثرات منفی جیه را پوشش دهد. به علاوه با اینکه سطح جیوه در ماهی تن بالا تر از اسید docosahexaenoic ) DHA) است اما باز هم به خاطر مقادیر بالای امگا ۳ در این ماهی و تاثیر آن در رشد و توسعه ی مغز اثر منفی جیوه پوشش داده می شود. نظر شما چیست؟

گرداوری شده توسط هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org