زهرا ابراهیمی گفت: در تحقیقات جدید به این نتیجه رسیده ایم که علاوه بر مصرف و استعمال دخانیات و تأثیرات مستقیمی که در مصرف کننده وجود دارد، تأثیرات غیر مستقیمی نیز استعمال دخانیات خواهد داشت.

وی ادامه داد: دود دسته دوم به دودی گفته می شود که افراد غیرسیگاری به دلیل قرار گرفتن در معرض دود ناشی از مصرف تنباکوی دیگران که از استعمال سیگار، پیپ و قلیان به وجود می آید، استنشاق می کنند.

ابراهیمی گفت: دود دسته دوم دارای 250 نوع ماده شیمیایی سمی است که بیش از 50 نوع آن می تواند باعث سرطان شود.

وی ادامه داد: سرطان هایی مثل ریه، سینوس بینی، سینه و دهانه رحم از جمله سرطان هایی است که به وسیله استنشاق غیرمستقیم دود سیگار به وجود می آید.

این کارشناس مبارزه با دخانیات گفت: افرادی که در معرض دود دوم هستند حدود 20 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و 20 درصد احتمال ابتلا به برخی سرطان ها مثل ریه را دارند. همچنین این دود خطر سکته های قلبی را هم افزایش می دهد و حتی باعث سقط جنین و مرگ ناگهانی نوزاد می شود.

وی تأکید کرد: افزایش بیماری های تنفسی مثل آسم و تنگی نفس در کودکانی که اطرافیان شان سیگار و قلیان می کشند بیشتر است حتی عفونت های شدید تنفسی و بیماری های گوش و حلق و بینی در این کودکان بیشتر دیده شده است.

وی افزود: نیکوتین موجود در سیگار و قلیان باعث افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و قند خون می شود و به دلیل اینکه دوپامین آزاد می کند باعث تسکین درد و احساس لذت در مصرف کنندگان می شود در حالی که عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک تر است.

فارس