bxs1


 پسرم یک سال دارد و خیلی فعال و همیشه در حال جنب و جوش است. به تازگی تمام وسیله هایی که دستش باشد را بع سمت دیگران پرتاب می کند. نمی دانم چه کنم

سوال کاربر:

bxs2

پاسخ کارشناس : 
با عرض سلام و احترام
به طور کلی خشم و پرخاشگری کودکان در این سن به دلیل رشد مغزی و حرکتی، زیاد و شدید می شود. در این سن کودکان می فهمند یک فرد جدا با احساسات، افکار، خواسته ها و دارایی های خودشان هستند و می توانند برای حفظ این ها در مقابل دیگران بایستند و با خشم واکنش نشان دهند؛ بنابراین عصبانی شدن یک راه برای دفاع از خود است و شما نباید در مقابل عصبانیت های فرزندتان واکنش های تنبیهی داشته باشید، چون با این شیوه هم باعث افزایش بیشتر خشم و پرخاشگری شده اید، هم رابطه تان را با فرزندتان خراب کرده اید و هم مانع رشد طبیعی هیجانات کودکتان شده اید. با در نظرگرفتن این توضیحات، پیشنهادهای زیر ارائه می شود:

bxs3

برای داشتن یک رابطه خوب لازم است زمانی را با کودکتان خلوت کنید. در طول این زمان که حتی می تواند دو دقیقه باشد، سعی کنید با او بازی کنید، او را نوازش کنید یا با او حرف بزنید. این کار باید به طور مکرر هر روز انجام شود.

bxs4

فهرستی از ویژگی ها و رفتارهای خوب فرزندتان تهیه و سعی کنید در طول روز به آن ها توجه کنید و به روش های مختلف کلامی (آفرین به پسر گلم که وقتی وارد خونه میشه سلام می کنه)، غیرکلامی ( نوازش کردن، بوسیدن)، پاداش فعالیتی (رفتن به پارک) یا پاداش مادی (خریدن اسباب بازی دلخواه)  تشویق کنید.

bxs5

با توجه به اینکه ثابت شده تنبیه فیزیکی و کلامی نه تنها به حذف رفتار نامناسب کمک نمی کند بلکه به افزایش آن و بروز مشکلات روحی، روانی در آینده منجر می شود، لازم است این رفتار را حذف و به جای آن از روش های زیر استفاده کنید:
 
_ قبل از تنبیه، به کودکتان بگویید که کدام رفتارش شما را ناراحت می کند و پیامد آن چیست. (اگر بشقاب رو به سمت دیگران پرت کنی، نمی تونی کارتونی که دوست داری رو ببینی)
_ تنبیهی را که برای کودکتان در نظر گرفته اید حتما اعمال کنید.
_ تنبیه را بلافاصله بعد از رفتار بد کودکتان اعمال کنید.
_ تنبیه تان متناسب با رفتار کودکتان و منصفانه باشد.
_ در برابر هر نبایدی که به کودکتان می گویید، رفتار مناسبی که باید انجام دهد را همزمان بگویید.
_ نوع تنبیه تان به شکل محروم کردن کودکتان از اشیا یا فعالیت های لذت بخش در کوتاه مدت باشد.
در صورتی که با انجام درست پیشنهادهای ذکر شده، رفتار کودکتان همچنان ادامه داشت، لازم است به روان شناس کودک مراجعه یا در کلاس های فرزندپروری ثبت نام کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com

.

منبع : seemorgh.com