آکاایران: استعداد فرزندان را در نظر بگیرید

کدام کلاس ورزشی برای کودک شما مناسب است؟

اگر رشته های ورزشی مختلفی در باشگاه های ورزشی محل زندگی تان آموزش داده می شود، قبل از اینکه کودک تان را به عضویت یک تیم درآورید یا در یکی از کلاس های ورزشی انفرادی ثبت نام کنید، اجازه بدهید کودک شما هر یک از آنها را برای چند مرحله امتحان کند سپس آنها را با اعضای کلاس آشنا کنید تا ورزش و کلاس مورد علاقه اش را انتخاب کند.

آکاایران: کدام کلاس ورزشی برای کودک شما مناسب است؟


پیش از انتخاب نهایی ورزش برای بچه ها باید در مقایسه آنها با یکدیگر موارد زیر را در نظر بگیرید:                                                                                                               
1.میزان و بهای تجهیزات مورد نیاز کودک برای انجام آن ورزش  
2.فرصت و توان کودک برای شرکت در این کلاس ها
 3.میزان فعالیت های فیزیکی
 ۴.تاکید بر مهارت های فردی در مقابل اجرای تیمی   
 ۵.میزان زمانی که شما و فرزندتان می توانید به رفتن به کلاس های ورزشی اختصاص بدهید.
علاوه بر اینها برنامه هفتگی فرزند خود را نیز باید در نظر بگیرید. اگر کودک شما در طول هفته به کلاس های دیگری مانند زبان یا موسیقی می رود، اضافه شدن یک برنامه ورزشی سنگین مانند دو و میدانی، در او ایجاد ضعف و خستگی می کند. مهم تر از همه این است که باید مطمئن شوید فرزند شما واقعا می خواهد در کلاس های ورزشی شرکت کند؟ چرا که با وجود مزایای فراوانی که ورزش کردن حرفه ای برای بدن دارد، تنها راه داشتن سبک زندگی سالم نیست. آنچه اهمیت دارد این است که کودک دریابد این فعالیت های ورزشی برای او مفید و سرگرم کننده است .                                             .
سبک مربیگری مهم است
همان طور که فرزند شما ورزش های مختلفی را امتحان می کند، شما نیز با او همراه باشید. برای مثال به دنبال پاسخ سوال های زیر باشید  :                                                                                                                   .
آیا بچه ها در کلاس ورزشی با توجه به سن و میزان مهارت هایشان گروه ب ندی شده اند یا نه؟
در کلاس ورزشی فرزند شما تا چه میزان به ایمنی و سلامت آنها در زمان ورزش دقت می شود؟
مربی تا چه میزان فرزند شما را در فعالیت های تیم مشارکت می دهد؟
آیا مربی قواعد ورزشی و روش استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب را به خوبی به کودک شما آموزش می دهد؟
آیا اعضای تیم با اصل گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد از انجام حرکات ورزشی آشنا هستند؟
آیا مربی در جریان فعالیت های ورزشی، به هیدراته و کم آب نشدن بدن بچه ها توجه دارد؟
در کلاس ورزش حرفه ای، آیا کودک تان انجام حرکات مناسب بدنی را آموخته است؟
شانس بروز توانایی و شرکت در فعالیت ورزشی کودک شما در زمان کلاس چقدر است؟
علاوه بر اینها یکی از مهم ترین عواملی که می تواند برای کودک شما در ادامه دادن به فعالیت ورزشی تعیین کننده باشد، سبک مربیگری است. اگر یک مربی به طور مداوم به کودکان ماهرتر توجه کند و کودکان تازه کار را از دایره توجه خود خارج کند، کودک به سرعت دلسرد می شود و دیگر حتی به اجبار شما هم به کلاس نخواهد رفت .                            
انتخاب برنده و بازده خوب نیست
علاوه برآن انتخاب برنده و بازنده توسط مربی در پایان فعالیت ورزشی روزمره عاملی بسیار منفی برای طرد کودکان از کلاس است. ممکن است در سنی بچه هاخیال پردازی کنند، که اصلا در دوره ای این ذات کودکی است؛ اما دروغ نمی گویند. بنابراین به حرف شان اطمینان داشته باشید یا حداقل به آن توجه کنید. برای مثال، اگر از رفتار مربی گله دارند، به این موضوع دقت کنید. شاید واقعا مساله ای وجود دارد به طور کلی، نگرش و رفتار شما به ورزش کردن کودک تان باید مثبت و دلگرم کننده باشد تا عملکردهای او را بهبود ببخشد و او را به سمت تداوم فعالیت های ورزشی سوق بدهد. تا آنجا که می توانید و برنامه هفتگی شما این اجازه را به شما می دهد، در برنامه های ورزشی به خصوص زمان مسابقات تیمی فرزندتان شرکت کنید و  می توانید برای اگاهی خود از روش اموزش مربی و شرایط کلاس از فرزندتان به طور غیر مستقیم سوال کنید. اما سوال ها باید به این شکل باشد :                . 
خانم یا آقای مربی با شما مهربان است؟ کسی را دعوا هم می کند؟ قبل از ورود به استخر به شما یاد داده که دوش بگیرید؟ حتما به شما گفته که در آب با هم شوخی خطرناک نکنید و  چند بار استخر رو شنا کردی؟ چقدر استراحت کردی، خسته که نمی شوی؟ بچه ها هم مثل تو سرحال شنا میکنند؟  شنا کردن اقا یا خانم مربی را هم دیده ای ؟ خوب شنا میکند؟            
این را هم فراموش نکنید که شما بهترین الگو برای فرزندتان هستید. ورزش کردن مداوم شما تاثیر زیادی برعلاقه او خواهد داشت
.

منبع : tebyan.net