آکاایران: چگونه ترس کودکان را از کوتاه کردن مو هایشان از بین ببریم

برخی از کودکان از رفتن به آرایشگاه و کوتاه کردن مو می ترسند، برای از بین بردن ترس آنها کافی است بازی را طراحی کنیم و در آن عروسک کودک را بنشانیم و موهای آن را کوتاه کنیم تا کودک کم کم با این مسئله کنار بیاید و ترس او از بین برود.

آکاایران: با ترس کودکان از کوتاه کردن مو چه کنیم؟

مدتی قبل مادری از «یورکشایر» انگلستان نزد من آمد و با حالتی درمانده گفت:«کودک خردسالم هنگام مو کوتاه کردن خیلی عصبی می شود، طوری که من برای آنکه او را مهار کنم به نفس نفس می افتم و تمام توانم را از دست می دهم. چرا این گونه رفتار می کند و آیا راهکاری برای کاهش این تجربه تلخ وجود دارد؟» پاسخ سوالات او سخت و پیچیده نبود، بنابراین اول علت ترس کودکش را توضیح دادم و بعد چند راهکار ساده پیشنهاد کردم...

بسیاری از کودکان خردسال با ورود به سن 14 ماهگی، کوتاه کردن موی سر را کاری کاملاً غیر قابل تحمل فرض می کنند و از آن به شدت می ترسند و این ترس گاهی اوقات تا 6ـ5 سالگی آنها ادامه پیدا می کند. شاید علت اول آن مشاهده قیچی های بزرگ و براقی است که به سمت نرمه گوش و پشت گردن آنها ـ که نرم و آسیب پذیرند ـ در حرکت است. حتی یک بار یادم می آید کودکی وقتی برای اولین بار می خواست موهایش را اصلاح کند فریاد می کشید:«گوش هایم... گوش هایم...»

از طرفی به زور نشاندن و مهار کردن یک کودک خردسال برای اصلاح مو هایش نه تنها موثر نیست بلکه کار را خراب تر می کند، چون خیلی وقت ها همین زور و اجبار ممکن است واقعاً به گوش های نرم او صدمه بزند. نکته مهمتر اینکه کودکان در مواجهه با چنین شرایطی از چند جهت دچار شوک و ضربه روحی می شوند، یکی آنکه به اجبار روی صندلی نشانده می شوند و دوم آنکه قیچی را می بینند که مدام روی سرشان در حال حرکت است و هر لحظه ممکن است گوش شان را ببرد، بنابراین دچار نوعی ترس و واهمه طبیعی می شوند، اما اگر این ترس به «فوبیا» تبدیل شود، آن وقت مشکل اصلی شروع می شود چرا که تصویر یک اصلاح ساده مو یا حتی فکر کردن به آن، کودک را به شدت دچار ترس و دلهره می کند. حتی اگر درک و فهم و نگرانی کودک تان فقط روی خود اصلاح مو و قریب الوقوع بودن آن متمرکز شود، بدترین قسمت ترس او، قیچی نیست بلکه احساس وحشت زده و ناراحت کننده خود ترس است. به همین خاطر است که با ترساندن یک کودک هرگز نمی توانید به او یاد بدهید که از چیزی نترسد، چون با ترساندن او، احساس ترس را در وجودش نهادینه می کنید. در حقیقت هر بار که شما کودک تان را همراه ترس از اصلاح مو به اجبار روی صندلی می نشانید، به رشد و گسترش ترسش کمک می کنید. تنها اصلاح مویی که واقعاً کودک تان را متقاعد می کند که چیزی برای ترس موجود نیست، موقعی است که آن اصلاح مو او را نترساند.

شیوه های موثر

برای برخی کودکان تشریفات ورود به یک آرایشگاه ترسناک و دلهره آور است، به عنوان مثال ورود به محیطی عجیب و غریب با بوهای نامتعارف، رویارویی با گپ و گفت و همهمه مشتری ها، نشستن بر روی یک صندلی بلند و در نهایت خیس شدن موها و پوشیدن یک روپوش پلاستیکی، همه و همه برای تشویش و نگرانی یک کودک کافی است. اگر فکر می کنید علت اصلی ترس کودک تان همین است، از آرایشگر بخواهید موهای کودک تان را در خانه کوتاه کند، طوری که کودک تان روی زمین بنشیند و به جای آنکه از آینه به صورت مضطرب خود نگاه کند، سرگرم تماشای یک برنامه تلویزیونی یا حتی یک پازل باشد. اگر ترس کودک تان روی خود قیچی متمرکز شده، سعی کنید از وسایل جایگزین مثل ماشین اصلاح استفاده کنید. برخی آرایشگرها موهای دو کودک را با هم اصلاح می کنند بدین ترتیب که هر کدام را با فاصله کم روی دو صندلی می نشانند و به نوبت و با اجرای حرکات خنده دار موهای آنها را کوتاه می کنند و تا بچه ها به خودشان بیایند کار تمام شده است.

اگر شما هنگام اصلاح موی کودک تان نهایت سعی تان را برای حفظ آرامش فضا و خشنودی او به کار ببرید، او از حضور شما احساس رضایت خواهد داشت و اگر این اتفاق بیفتد آن وقت کم کم یاد می گیرد که بر ترسش غلبه کند. یادتان باشد که چهار حرکت قیچی فاقد گریه 40 امتیاز دارد.

اگر تلاش تان مثمرثمر نبود و حتی کودک تان اجازه نداد یک اصلاح موی اجمالی و سرسری انجام بدهید، بهتر است عقب نشینی کنید و بگذارید ترس و نگرانی او فروکش کند. موهای کودک تان بلند و نامرتب ـ البته به طور موقت ـ باشد بهتر از این است که بخواهید هر روز با او بجنگید و ترس را در وجودش گسترش بدهید.

با ترس کودکان از کوتاه کردن مو چه کنیم؟

3.18
منبع : پرشین وی -/ ن.م
.

منبع :