قدم نورسیده مبارک.

اولین،‌دومین، سومین.از همین امروز باید به فکر انتخاب یک روش مناسب برای جلوگیری از حاملگی باشید.

پدر و مادر عزیز کودک به محبت مراقبت و توجه شما نیاز دارد.

اگر این تازه از راه رسیده اولین فرزند شماست حداقل تا سه‌ سال باید از حامله شدن جلوگیری کنید، تا هم سلامتی مادر به خطر نیفتد و هم با مراقبت و تغذیه کودک با شیر مادر فرزند سالمی بپرورانید.

در 6 ماه اول تولد فرزند شیردهی کامل با شیر مادر همراه با استفاده از قرص‌های مینی‌پیل یا قرص‌ زمان شیردهی از حاملگی می‌توانید جلوگیری کنید. ولی بعد از 6 ماهگی به علت شروع تغذیه کمکی اثر این روش کم می‌شود و احتمال حاملگی بالا می‌رود،‌چکار باید کرد؟

از 6 ماهگی به بعد باید از یک روش مطمئن‌تر استفاده کرد روش‌های مطمئن‌تر به ترتیب عبارتند از:

آی‌ یو دی، کاندوم به اضافه قرص شیردهی، آمپول‌های تزریقی

بعد از دو سال که معمولاً شیر مادر دیگر به کودک داده نمی‌شود از قرص‌های ترکیبی جلوگیری از بارداری مثل قرص ال دی و تری‌فازیک هم می‌توان استفاده کرد.

اما پدر و مادر عزیز اگر این نورسیده فرزند دوم شماست، باز هم تا دوسالگی به همان طریق که گفته شد باید جلوگیری داشته باشید و پس از آن بهتر است از راه‌های مطمئن‌تر دیگری مثل بستن لوله‌ها استفاده کنید.

با صحبت و مشورت با یکدیگر شما میتوانید اقدام به بستن لوله‌ها کنید و اضطراب و نگرانی از حاملگی ناخواسته را برای همیشه از زندگی خود دور نمائید.

 

چنانچه این فرزند سومین و یا ...... فرزند شماست، برای تامین سلامت خانواده و شکوفائی فرزندانتان نباید به داشتن فرزند دیگری فکر کنید. این کودک هم باید تا دو سالگی از شیر مادر تغذیه کند. برای جلوگیری از حاملگی می‌توانید پس از مشورت با یکدیگر یکی از شما روش بستن لوله‌ها را انتخاب کنید. مادر گرامی اگر تصمیم گرفتید که شما اقدام به بستن لوله‌ها نمایید،‌می‌توانید همراه با زایمان و یا چند روز بعد از آن اقدام کنید البته پدر عزیز، بستن لوله‌ها در آقایان خیلی ساده‌تر و در واقع یک عمل سرپای و بدون بیهوشی است اقدام شما دوام سلامت خانواده را به دنبال دارد.

همه مادران قادر به شیر دادن به فرزند خود می باشند در صورتیکه به هر دلیل نتوانستید به فرزند خود شیر بدهید برای استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری از 3 تا 4 هفته بعد از زایمان باید خوردن قرص‌ها را شروع کنید قرص (ال دی) یا (تری‌فازیک) و یا ( اچ‌دی).

برای استفاده از آمپول‌های جلوگیری از حاملگی بلافاصله بعد از زایمان می توانید اقدام نمایید.

هفته هفتم بعد از زایمان زمان مناسبی برای گذاردن (آی‌ یو دی) است. به هرحال مادر عزیز بهتر است با مراجعه به یکی از مراکز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت نزدیک محل زندگی روش مناسب را انتخاب و استفاده کنید.

منبع:مرکز بهداشت استان فارس