زندگی بخشیدن به یک نوزاد زیباترین وظیفه هر زن در دنیاست. اگر شما هم جزء زنان باردار هستید باید بدانید سلامتی شما اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است و باید نکات تغذیه ای مهمی را در طول دوران بارداری رعایت کنید. در این مقاله شما را با چند نکته مهم در زمینه تغذیه بارداری آشنا میکنیم.

1. غذاهای حاوی آهن مصرف کنید: در دوران بارداری بدن آهن بیشتری احتیاج دارد. جنین در حال رشد بیشتر آهن مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین میکند. سعی کنید با اضافه کردن حبوبات پخته مثل لوبیا قرمز، لوبیا سفید وعدس به رژیم خود آهن مورد نیاز خود و جنین را تامین کنید. استفاده از اسفناج و سیب زمینی نیز به شما کمک خواهد کرد.

2. غذاهای پروتئین دار را فراموش نکنید: پروتئین برای رشد ذهن کودک درون رحم شما ضروری است. پروتئین در طول دوران بارداری شما را از خستگی باز میدارد. آووکادو ، کردو، بادام، عدس ، تخم مرغ، گوشت، شیر و جوانه ها منابع مطمئن پروتئین هستند.

3. غذاهای حاوی فولیک اسید بخورید: کمبود این ماده مغذی در بدن در دوران بارداری به جنین صدمه زده و مانع از رشد آن میشود. مواد غذایی مثل عدس، اسفناج، میوه ها، مارچوبه، لوبیا، کاهو ، کلم و جعفری منابع غنی اسیدفولیک هستند. معمولا پزشکان  قرصهای فولیک اسید در ماههای 3 تا 6 ماهگی نیز تجویز میکنند.

4. غذاهای ویتامین دار فراموش نشود: جنین در دوران بارداری برای رشد به ویتامین احتیاج دارد. شما در زمان بارداری باید میوه ها و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید. با خوردن سالاد و میوه در طول روز میتوانید از ضعف خود جلوگیری کنید. ویتامین D نیز از ویتامین های مهم است که به وسیله آفتاب میتوانید آن را جذب کنید.

5. غذاهای حاوی امگا 3 تهیه کنید: برای تامین قدرت سیستم دفاعی بدن جنین امگا 3 لازم است. این ماده با ارزش در غذاهای دریایی و به خصوص ماهی وجود دارد. علاوه بر آن میتوانید از جلبک دریایی، آجیل و ماست نیز برای تامین این ماده استفاده کنید. گاهی اوقات در طول دوران بارداری  بدن مادر به امگا 3 حساسیت نشان میدهد که پزشکان در این مواقع از مکمل های غذایی برای جبران استفاده میکنند.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت پرداد / پریسا دهقان

منبع : pardad.ir