تنگی نفس شدید یا پیشرونده، تنگی نفس حمله ای شبانه، خلط خونی، درد سینه به دنبال فعالیت و هیجان، سرفه مزمن و پایدار، چماقی شدن انگشتان، ادم ثابت دست و پاها و … برخی از علائم و نشانه های غیر طبیعی سیستم قلبی، عروقی در بارداری هستند.

بسیاری از خانم ها بی آنکه مشکل قلبی داشته باشند، از بارداری می ترسند و معتقدند بارداری سلامت قلبشان را تهدید می کند. با اینکه بیماری قلبی دومین علت شایع مرگ و میر زنان است و حدود 2 درصد بارداری ها در مادران با بیماری قلبی – عروقی رخ می دهد و وجود این همراهی باعث افزایش خطر برای مادر و جنین خواهد شد، بیشتر خانم های مبتلا به بیماری قلبی می توانند در صورت مراقبت های ویژه و ناسب، بارداری سلامت و بدون مشکلی را بگذرانند. اینکه بارداری سلامت قلب را تهدید می کند یا قلب را به سوی نارسایی می برد، موضوعی است که به بهانه روز جهانی قلب بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد.

اگر خانمی به بیماری قلبی مبتلا باشد و تصمیم به بارداری بگیرد، باید بداند ترکیب بیماری قلبی با بارداری، مراقبت از بیمار را از حیطه کاری بسیاری از مراقبان بهداشتی خارج می کند. این بیماران به مراقبت قبل، حین بارداری و پس از بارداری نیاز دارند و بهتر است یک گروه مجرب شامل مشاور، پزشک خانواده، متخصص زنان، متخصص قلب، متخصص بیهوشی و متخصص اطفال آنها را تحت نظر داشته باشند اما در مورد کسانی که مشکل قلبی ندارند، موضوع متفاوت است.

مکانیسم های تطابقی بدن مادر با بارداری شامل تغییرات قلبی – عروقی شاخص است. در بارداری برون ده قلبی بیش از 40 درصد افزایش می یابد، مصرف اکسیژن مادر 20 درصد بیشتر می شود و فشارخون به میزان جزیی کاهش می یابد. به دلیل بروز این گونه تغییرات که اثر مستقیمی بر جریان خون و کارکرد قلبی – عروقی دارند؛ برخی بیماری های قلبی ممکن است تا زمان بارداری تشخیص داده نشوند از طرف دیگر، نشانه های بارداری طبیعی ممکن است وجود بیماری قلبی را تقلید کند. به این عنی که خستگی، احساس سبکی در سر، ضعف، تنگی نفس، ادم (ورم) محیطی و حتی سنکوپ (غش، از دست رفتن هوشیاری برای مدت زمانی نه چندان طولانی که به دلیل نرسیدن کوتاه مدت خون به مغز ایجاد می شود) می تواند طی بارداری طبیعی نیز دیده شود و افرادی که در این زمینه تبحر کافی ندارند، ممکن است به بیماری قلبی مشکوک شوند.

این نشانه ها را جدی بگیرید

نشانه هایی که وجود آنها احتمال وجود بیماری قلبی در دوران بارداری را مطرح می کنند و باید حتماً ارزیابی طبی شوند، عبارتند از: تنگی نفس محدود کننده فعالیت روزانه، سرفه و خلط خونی، سنکوپ حین فعالیت، درد قفسه سینه در زمان فعالیت. کبودی و صداهای قالبی غیرطبیعی شدید هم در معاینه بالینی بیانگر حضور بیماری قلبی است.

در کشورهای غربی با کاهش شیوع بیماری های روماتیسمی قلبی، بیماری های قلبی مادرزادی بزرگسالان شایع تر شده است ولی در ایران، همچنان بیماری های دریچه ای در صدر شایع ترین علل است.

برای افرادی که بیماری قلبی شناخته شده ای دارند، انجام مشاوره قبل از بارداری بسیار مهم است. در این مشاوره ها باید از نظر امکان بارداری آگاهی کافی به خانم داده شود و اطلاع رسانی در مورد خطرهایی که مادر و جنین را تهدید می کند، کاملاً انجام شود این بیماران باید در مراکز مراقبت بارداری مادران پرخطر معاینه شوند.

چکاپ های قلبی خطر ندارند؟

بررسی های لازم که از آن صحبت می کنیم شامل معاینه بالینی، انجام نوار قلب اکوکاردیوگرافی است. بیماران و خانواده ها معمولاً نگران اثر این گونه تست های تشخیصی بر سلامت جنین هستند. انجام این تست ها و حتی ام آرآی قلبی بدون تزریق در خانم باردار مشکلی برای سلامت جنین ایجاد نمی کند. البته اسکن، اسکن هسته ای و آنژیوگرافی خطرهایی دارد و باید از انجام آنها اجتناب شود مگر اینکه پزشک به دلایلی انجام آنها را صلاح بداند.

نشانه های کاردیومیوپاتی بارداری

آنچه خانم ها از آن به نارسایی قلبی در اثر بارداری یاد می کنند، یک بیماری تهدیدکننده حیات با علت نامشخص است و در خانم هایی که قبلاً سالم بوده اند، در حوالی زایمان دیده می شود. این بیماری با اختلال عملکرد بطن چپ و علائم نارسایی قلبی در ماه آخر بارداری تا 5 ماه پس از زایمان رخ می دهد و یک بیماری نادر با میزان بروز تقریباً معادل یک در 2 هزار و 300 مورد تولد زنده است.

شروع این بیماری اغلب تدریجی و پیشرونده است و در صورت تشخیص ندادن به موقع و درمان مناسب با میزان مرگ و میر بالایی همراه خواهد بود. توصیه می کنم بی جهت نگران نشوید اما اگر جزو افراد در معرض خطر هستید، به محض بروز علائم آن را جدی بگیرید.

اگر بارداری چند قلویی داشتید؛ سن بالایی در زمان بارداری دارید یا به فشارخون بالا و مسمومیت بارداری مبتلا شده اید، در معرض خطرید. تظاهرات بالینی این بیماری، شبیه نارسایی قلبی است و علائم آن در ابتدا ممکن است با تغییرات بارداری طبیعی اشتباه شود.

همان گونه که گفته شد، تاخیر در تشخیص فاجعه بار است بنابراین پزشکانب اید این بیماری را در هر مادر بارداری با علائم بدون توجیه در نظر داشته باشند. نکته قابل توجه این است که حتی پس از بهبود کامل هم خطر عود بیماری در بارداری های بعدی وجود دارد و بارداری مجدد اصلاً توصیه نمی شود.

 

منبع : hidoctor.ir