در زمینه زایمان طبیعی بهتر است بگذاریم تا زایمان روال طبییعی و معمولی خود را طی کند و در مراحل آن دخالت نکنیم.

سیده فاطمه واثق رحیم پرور با اشاره به اینکه در زایمان طبیعی بهبودی مادر در مدت زمان کوتاه تری حاصل می شود، گفت: پیشگیری از خطر مرگ زنان از جمله مهم ترین فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین است، چراکه جراحی سزارین مانند سایر جراحی ها دارای خطر مرگ ناشی از عوامل بیهوشی است. همچنین زایمان طبیعی باعث پیشگیری از عفونت رحم، محل زخم جراحی سزارین و مثانه می شود.

وی با بیان اینکه دریافت هورمون آندورفین در جفت و بندناف باعث می شود تا نوزاد بتواند خارج از رحم زندگی کند و راحت تر زایمان رخ دهد، افزود: تکامل طبیعی جنین، کاهش مشکلات تنفسی، دریافت باکتری های محافظت کننده، تحریک سیستم قلبی – عروقی و گردش خون بیشتر، غلبه راحت تر بر استرس، احتمال کمتر ابتلا به دیابت، رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیر مادر از جمله فواید زایمان طبیعی برای نوزاد است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه آندورفین ماده ای است که به طور طبیعی در بدن در مواقع خاص ترشح می شود و یک مخدر طبیعی است، تصریح کرد: استفاده از داروهای اکسی توسین یا داروهای ایجاد و تقویت کننده درد زایمان باعث ایجاد مشکل در ترشح آندورفین می شود. بنابراین لازم است گایدلاین های قابل اجرا جهت محدودیت استفاده از اکسی توسین در کشور و به کارگیری آن تنها در مواقع لزوم تدوین شود. انجام دخالت های بی جا در روند زایمان یک مشکل جدی است که لازم است گایدلاین های کاربردی جهت مدیریت صحیح آن تدوین و عملیاتی شود.

رحیم پرور با بیان اینکه ضرورت دارد دانشجویان مامایی در طی تحصیل یاد بگیرند که چگونه می توان بدون بکارگیری مداخلات (البته فقط در مواقع غیرضروری)، بارداری طبیعی را اداره کنند، گفت: باید حاصل بارداری، مادر و نوزادی سالم باشد. مادر از روند حاملگی و زایمان طبیعی خود خاطره ای خوش داشته باشد که کسب این مهارت از طریق تدریس و مطالعه کتب درسی مختص حرفه مامایی که توسط ماماها نوشته شده، حاصل می شود.

این کارشناس مامایی در پایان یادآور شد: انتخاب محل زایمان، برنامه ریزی تولد نوزاد، اطمینان از روند خوب زایمان، آموزش های لازم برای بعد از زایمان و روش های مقابله با استرس از جمله مواردی است که باید پیش از زایمان آن را در نظر گرفت.

(ایسنا)

منبع : hidoctor.ir