متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه 80 درصد سردردهای میگرنی در دوران بارداری بر طرف می شود، گفت: سردردهایی که بر اثر فشار خون ایجاد می شود بیشتر در 3 ماهه سوم، سردردهای عصبی در 3 ماهه اول و میگرن در تمام بارداری خود را نشان می دهد.

حمیدرضا ترابی ر پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره علل سردرد دوران بارداری، اظهار داشت: سردردهای دوران بارداری می تواند بر اثر علل عصبی یا فشار خون دوران حاملگی ایجاد شود.

* 80 درصد سردردهای میگرنی در دوران بارداری بر طرف می شود

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: هر چند علایم حدود 80 درصد مبتلایان به میگرن در دوران بارداری بر طرف می شود اما میگرن نیز می تواند در دوران بارداری موجب ایجاد سردرد شود.

وی افزود: سردردهای دوران بارداری که بر اثر فشار خون ایجاد می شود بیشتر در 3 ماهه سوم بارداری به چشم می خورد. همچنین سردردهای تنشی و عصبی در 3 ماهه اول و میگرن در تمام بارداری می تواند خود را نشان دهد.

عضو کمیته علمی انجمن MS ایران گفت: لازم است بررسی عروقی مغز در سردردهای دوران حاملگی انجام شود.

* زنان باردار از مصرف زیاد نمک بپرهیزند

ترابی گفت: مصرف زیاد نمک موجب ابتلا به فشار خون دوره بارداری می شود که این موضوع موجب سردرد می شود. همچنین افزایش فشار خون بارداری خطرات زیادی برای مادر و جنین همراه دارد. بنابراین توصیه می شود زنان باردار به همان مقدار نمکی که در غذا وجود دارد بسنده کننده و از مصرف نمک اضافی بپرهیزند.

وی افزود: فشار خون دوران بارداری نیاز به درمان خاص خود را دارد که در صورت عدم درمان مشکلات زیادی ایجاد می کند.

*استرس عامل ایجاد سردرد عصبی

این نورولوژیست ادامه داد: زنان باردار باید از مواجهه با فشارهای روانی بپرهیزند زیرا استرس موجب ایجاد سردردهای عصبی می شود. همچنین نوع تغذیه و استراحت کافی در سلامت جسمانی و روانی زنان باردار نقش بسزایی دارد.

*از مصرف مسکن ها بپرهیزید

وی خاطر نشان کرد: توصیه ای که در اینجا به زنان باردار می شود این است که از مصرف مسکن ها بپرهیزند و تا جای ممکن در صورتی که سردرد قابل تحمل است دارو نخورند و در صورت شدت سر درد به پزشک مراجعه کنند.

فارس

 

منبع : hidoctor.ir