از جمله فواید بچه دار شدن افزایش میزان سلامتی والدین و استحکام بیشتر خانواده است بیماری های مختلفی والدین بدون فرزند را تهدید می کند که منجر به مرگ زودرس آنان نیز می شود.
پژوهشگران می گویند بچه دار شدن برای سلامتی والدین مفید است، اما به شرط این که والدین به دو فرزند اکتفا کنند و پس از تولد فرزند دوم، پروسه بچه دار شدن را متوقف کنند.

یک پژوهش گسترده نشان داده است مادر یا پدر شدن خطراتی را که سلامتی انسان را تهدید می کند، از جمله ابتلا به سرطان یا بیماری های قلبی و حتی گرایش به مصرف الکل، کاهش می دهد اما این تحقیق که روی یک میلیون و 500 هزار نفر صورت گرفته حاکیست؛ این مزایا فقط نصیب پدر و مادرهایی می شود که صاحب دو فرزند هستند.

از سوی دیگر زوج هایی هم که خانواده های بزرگتری را با چندین فرزند قد و نیم قد تشکیل می دهند، بیشتر در معرض ابتلا به بسیاری از بیماریها قرار می گیرند شاید به این خاطر که همواره درگیر کنار آمدن با استرس های ناشی از مراقبت از چندین کودک هستند.

این تحقیق در مجله «علوم اجتماعی پزشکی» منتشر شده و نشان می دهد که دو فرزند عدد مناسبی است که سلامت والدین را تامین می کند.

این تحلیل که از سوی محققان انگلیسی و نروژی انجام گرفته اطلاعات ثبث شده از زنان و مردان نروژی را مورد آزمایش قرار می دهد که طی یک دوره 33 ساله متولد شدند.

محققان دریافته اند: بویژه در کشورهای اروپایی و غربی والدینی که یک فرزند دارند، یا زوج های بدون فرزند گرایش بیشتری به استفاده از الکل دارند. زنان در این شرایط بیشتر در معرض تصادفات و بیماریهای قلبی و عروقی هستند، در حالی که مردان در این خانواده ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های ریوی و تنفسی قرار دارند. از سوی دیگر مادرانی که چهار بار زایمان کرده اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند و پدران در خانواده های پرجمعیت دچار خشونت و یا تصادفات می شوند.

منبع : hidoctor.ir