دکتر محمدمهدی آخوندی افزود: با توجه به پیشرفت­ ها در حوزه درمان انواع سرطان و امکان تداخل این درمان ها با توان باروری بیماران، متخصصان و پژوهشگران حوزه باروری و علوم مرتبط با آن تلاش کرده اند امکان هایی برای حفظ باروری بیماران پدید آورند.

این جنین شناس با اشاره به تحقیقات جهانی پیرامون ناباروری که در دهه های اخیر پر­ رنگ ­تر شده است، گفت: تحقیقات نشان می ­دهد که میزان باروری در سطح جهانی در ۵۰ سال اخیر تقریبا به نصف کاهش یافته و لذا، میزان ناباروری به طور مرتب در حال افزایش است. نتایج حاصل از بررسی عوامل، نشان دهنده آن است که از یک سو، عوامل محیطی و از سوی دیگر، عوامل اجتماعی، فرهنگی، روانی و همچنین، برخی از بیماری ها بر باروری تاثیرمنفی می­گذارند.

آخوندی، ضمن اشاره به اینکه علل فیزیکی و شیمیایی مهم ترین عوامل محیطی به شمار می آیند، افزود: دما، فعالیت های بدنی زیاد، فعالیت در محیط گرم، امواج موبایل، رادیوتراپی و پارازیت، از جمله علل مهمی هستند که می ­توانند به شدت بر باروری اثر بگذارند، عملکرد طبیعی هورمون ها را دچار اختلال کنند و سبب پایین آمدن کیفیت اسپرم ها و تعداد، حرکت و شکل آن ها شوند. وی تصریح کرد: نوع تغذیه، سبک زندگی، فشارهای روانی، اضطراب های شغلی و به خصوص، آلاینده های محیطی در کیفیت اسپرم مردان تأثیرگذار است و تمام این عوامل دانشمندان را دچار نگرانی کرده است. از این رو، باید برای کاهش عوامل خطر، که سبب افزایش نازایی و کاهش قدرت باروری می شوند، برنامه ریزی کرد.

رئیس مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: عوامل اجتماعی و فرهنگی همچون اعتیاد به سیگار، تنش ­های روزمره زندگی، بالا رفتن سن ازدواج و نوع اشتغال می­ توانند بر باروری افراد تأثیرگذار باشند و سبب پایین آمدن کیفیت و کاهش اسپرم در مردان و تخمک در زنان شوند و اثری منفی بر قدرت باروری آن ها بر جای بگذارند.

آخوندی، ضمن تاکید بر مسئله سن باروری در زنان، گفت: بهترین سن باروری در خانم ها بین ۲۵ تا ۳۰ سال است. تا سن ۳۵ سالگی، به علت ذخیره تخمک ها در تخمدان و آزاد شدن آنها به مرور، نگرانی چندانی در مورد قدرت باروری زنان وجود ندارد اما پس از این سن، کم کم و به طور مداوم، از قدرت باروری زنان کاسته می­ شود، به گونه­ ای که به طور مثال، اگر امکان باروری با لقاح خارج رحمی برای یک زن ۳۲ ساله چیزی در حدود ۳۵ درصد باشد، این امکان در سن ۴۲ سالگی، اگر اساساً آن زن دارای تخمک باشد، حدود ۵ تا ۱۰ درصد خواهد بود.

وی با اشاره به بیماری­هایی که ممکن است باروری را به مخاطره اندازند، گفت: یائسگی های زودرس و بیماری هایی مانند اوریون، لوپوس، ام اس و اندومتریوز، که به دستگاه­های تولید مثل مربوط می­ شود، و می­ توانند دارای علل ویروسی باشند یا از سن کودکی فرد را درگیر خود کنند از جمله عللی اند که باروری را با مشکل مواجه می­کنند.

این متخصص جنین شناسی در ادامه افزود: آنچه در حفظ باروری افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است، سرطان است که نیاز به توجهی بسیار دارد چراکه میزان ابتلا به سرطان بسیار بالا است. سرطان می تواند از کودکی بر افراد تأثیرگذار باشد و به تنهایی سبب کاهش قدرت باروری شود. از آنجا که داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می­ شوند، داروهایی هدف دار نیستند که صرفاً سلول های سرطانی را از بین ببرند، بر روی سایر سلول های در حال تقسیم بدن، همچون سلول های جنسی، نیز تأثیر می­گذارند.

رئیس مرکز درمان ناباروری ابن سینا، ضمن اشاره به اینکه زمان مناسب جهت اقدام افراد برای حفظ باروری چه زمانی است و چه افرادی باید مراقب باروری خودشان باشند، گفت: حفظ باروری هم برای کم کردن خطر باروری در سنین بالا و هم برای کسانی که توان تولید مثل خود را بر اثر بیماری یا درمان آن از دست داده اند مورد توجه قرار می گیرد.

منبع : hidoctor.ir