آکاایران: خانم های باردار شلوارهای تنگ و جین نپوشید !

آکاایران: انتخاب لباس و کفش مناسب در دوران بارداری

خانم های باردار شلوارهای تنگ و جین نپوشید !

اختصاصیآکا ایران:  

زنانی که قبل از باردار شدن تناسب اندام خوبی داشته اند و همیشه لباس های زیبا و متناسب می پوشیدند ، معمولا با بهم ریختگی تناسب اندامشان در این دوران به آسانی کنار نمی آیند .

مهم این است که یک بار هزینه کنید و لباس هایی بخرید که در تمام طول دوران بارداری قابل استفاده باشد . در هر صورت نباید بعد از ماه چهارم باردای لباس های نامناسب بپوشید زیرا به سلامت مادر و جنین آسیب می رساند .

دکتر حمید بهنیا ، متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره لباس های ممنوعه دوران بارداری توصیه های زیر را ارائه می دهد :

لباس های تنگ و چسبان نباید بپوشید

بعد از ماه چهارم بارداری باید لباس های راحت و گشاد پوشیده شود . باید لباسی انتخاب کنید که به شکم و پاهایتان نچسبد و وزن آن روی شانه هایتان باشد و با داشتن کمربند یا کش ، وزن را روی شکم نیندازد .

باید لباس هایی بپوشید که به راحتی بپوشید و در آورید و حتی با آن لباس به راحتی بنشینید و بلند شوید و در حین راه رفتن جلوی دست و پایتان را نگیرد . خانم ها نباید در این دوران شلوارهای تنگ در ناحیه فاق بپوشند زیرا به خاطر تغییرات هورمونی به عفونت ادراری مبتلا می شوید . علاوه بر آن پوشیدن شلوارهایی از جنس نخ و کتان توصیه می شود و باید از پوشیدن ساپورت خودداری کنید .

البته تنها این قضیه درباره شلوار مطرح نمی شود بلکه درمورد لباس های زیر هم باید به این نکته توجه داشته باشید . لباس زیر نباید شکم شما را به دو قسمت تقسیم کند و در صورت امکان باید از لباس های زیر نخی مختص دوران باردای استفاده شود . اگر بودجه کافی ندارید و می خواهید از لباس های زیر خودتان استفاده کنید ، سایز بزرگ بپوشید تا در آن راحت باشید و هیچ فشاری روی شکم تان وارد نشود .

باید و نباید کفش پوشیدن در دوران بارداری

در این دوران نباید کفش های بدون پاشنه یا پاشنه بلند بپوشید . بهترین انتخاب کفش لژدار سه سانتی می باشد زیرا در این دوران پاها و کمر حساس تر از قبل و قوزک پا ضعیف است و وزن وارد شده جنین باعث بهم زدن تعادل خانم باردار می شود .

باید کفش تان در صورت پاشنه دار بودن حداقل سه سانتی با پاشنه پهن باشد . استفاده از کفش های بدون پاشنه یا کفش هایی با پاشنه بیش از 4 سانت ، سبب ابتلا به کمر درد ، انقباض عضلات پا و زانو درد می شود .

از کفش بند دار استفاده نکنید

در ماههای آخر بارداری باید از کفشی استفاده کنید که نیاز به خم شدن و بند بستن نداشته باشد . در صورت پوشیدن کفش های بنددار به هیچ وجه خم نشوید یا حتی برای بستن بند کفش به دیوار تکیه ندهید . بهترین توصیه این است که روی سطحی بنشینید و پایتان را روی ران پای دیگر بیندازید و بند کفش را ببندید . جوراب هم به همین صورت باید بپوشید .

در ماههای پایانی بارداری مرکز ثقل بدن به سمت جلو می رود و برای ایجاد تعادل شانه هایتان را عقب می کشید که باعث بروز کمر درد می شود . در هر صورت باید از کفش و لباس های سبک و راحت استفاده کنید . البته ممکن است در این دوران احساس گرما و گرگرفتگی شدید داشته باشید و حرارت بدن تان بالا باشید ، در این شرایط نباید لباس های خیلی گرم پوشیده شود .

دکتر مجتبی امیری ، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله درباره نکات پوستی و انتخاب لباس در این دوران می گوید :

در این دوران به خاطر جمع شدن آب زیر پوست دچار ورم پاها می شوید و ممکن است کفش هایی که قبل از بارداری مناسب بوده ، در اواخر بارداری تنگ شود که به دلیل تنگ بودن کفش سبب فرو رفتن ناخن در گوشت پا خواهد شد . برای دور بودن از این مشکل باید کفش راحت پا کنید .

در طول این دوران ناحیه زیر سینه ، زیر بغل و کشاله ران ممکن است دچارعفونت قارچی شود . برای جلوگیری از این عارضه باید نواحی ذکر شده را خشک نگه دارید . چون غدد عرق در این دوران فعالیت زیادی دارند باید تا جای ممکن لباس هایتان از جنس نخ و پنبه ای باشد و لباس های پلاستیکی نپوشید تا از ابتلا به حساسیت و بروز درماتیت های ایجاد شده جلوگیری گردد .

به خاطر تغییرات هورمونی ممکن است ساق پایتان خشک شود ، به همین دلیل باید مراقب رطوبت پوست تان باشید و به جای استفاده از صابون از پن های خنثی استفاده کنید . برای جلوگیری از این عارضه چکمه ، جوراب یا لباس های پشمی که باعث افزایش خارش می شود ، نپوشید .

بهترین لباس در این دوران بلوزهای مخصوصی است که در زیر سینه پیلی دارد و از جنس نخی و لطیف است .

دکتر شیرین نیرومنش ، فوق تخصص طب مادر و جنین در این باره می گوید :

اغلب زنان باردار تمایل به پوشیدن لباس های گشاد و راحت ندارند و وقتی به مطب مراجعه می کنند ، باید با فشار و زحمت زیادی شلوار جین تنگ شان را در آورند . آنها در این لباس های جین تنگ و چسبان اذیت می شوند اما از طرفی از پوشیدن لباس های گشاد تنفر دارند . به خانم های باردار توصیه می کنیم به هیچ وجه شلوارهای جین نپوشند زیرا ضخامت زیاد و چسبان بودن این شلوارها سبب تبخیر رطوبت بدن می شود و زمینه ساز ایجاد عفونت خواهد شد .

باید در این دوران لباسی بپوشید که به شما آرامش دهد زیرا آرامش مادر در رشد و سلامت جنین تاثیر مطلوبی دارد . اگر از شلوار جین تان در عذاب هستید حداقل شلوار جین مخصوص بارداری بپوشید  . این شلوارها شکم شما را اذیت نمی کند اما نباید ضخیم باشد .

بهتر است لباسی با رنگ های روشن و ملایم بپوشید تا به آرامش برسید . رنگ های آبی و سفید انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود .

باید به جنس پارچه هم توجه داشته باشید زیرا در این دوران پوست تان حساس و خشک است و ممکن است الیاف مصنوعی به پوست بچسبد و زمینه ساز آسیب پوستی گردد . البته این لباس ها از نظر بهداشتی هم مناسب نیستند زیرا مانع تبخیر عرق می شوند و باعث ابتلا به عفونت قارچی خواهند شد .

هر چند انتخاب لباس نامناسب تاثیر مستقیمی روی سلامت و رشد جنین نخواهد داشت اما پوشیدن این لباسها باعث می شود مادر احساس آرامش و راحتی نداشته باشد و این مساله روی جنین تاثیر می گذارد . البته فشار لباس روی ناحیه شکم باعث افزایش دمای بدن و تعرق زیاد می شود و آب زیادی به این صورت از بین می رود . اگر در فصل تابستان باردار باشد این مساله تاثیر منفی تری روی سلامت شما و جنین خواهد داشت .

در زمینه انتخاب کفش هم باید دقت داشته باشید زیرا در این دوران خصوصا ماههای آخر تعادل تان بهم می خورد و احتمال پیچ خوردگی و زمین خوردگی وجود دارد . توصیه می کنیم کفش های چرمی با پاشنه های سه سانتی بپوشید . زیرا کفش پاشنه بلند ایمنی پایینی دارد و به کمرتان فشار خواهد آورد .

منبع :