آکاایران: تست بارداری را اول صبح انجام دهید

آیا تشخیص بارداری با بیبی چک درست است ؟

آکاایران: آیا تشخیص بارداری با بیبی چک درست است ؟

تست بارداری را اول صبح انجام دهید

اختصاصیآکا ایران:  

امروز برای تشخیص بارداری در منزل از بیبی چک استفاده می شود. بیبی چک پرطرفدارترین روش تشخیص بارداری است؛ البته همین نوارهای باریک و خطاهای رنگی می تواند نوید بخش مادر شدن و شروع دورانی متفاوت در زندگی هر زنی باشد. اما این ابراز کوچک به چه صورتی کار می کند و تا چه میزان می توان به این روش اعتماد کرد؟

دکتر آشنا، متخصص زنان و زایمان درباره نحوه ی عملکرد بیبی چک ها گفت: این ابزار تشخیص بارداری از طریق تست نمونه ادرار فرد وضعیت هورمون مربوط به بارداری را که از جفت ترشح می شود، بررسی می کند. این هورمون به نام HCG در حالت غیربارداری در بدن خانم ها وجود ندارد.

هورمون HCG در ابتدای دوران بارداری وارد جریان خون فرد می شود و بعد از ادرار نشان داده می شود. بیبی چک ها معمولا 20 تا 25 روز بعد از تمام شدن آخرین روز خونریزی قاعدگی باردار شدن فرد را نشان می دهد. دکتر آشنا درباره دقت بیبی چک ها و بهترین زمان تست آنها گفت: بهترین زمان برای استفاده از بیبی چک ها بعد از عقب افتادن اولین دوره قاعدگی ماه آینده است، یعنی بعد از 3-4 روز بعد از تاخیر در قاعدگی معمول استفاده می شود و در صورت استفاده زودتر از این مدت ممکن است بارداری نشان داده نشود.

دکتر آشنا درباره میزان دقت بیبی چک ها و نتایج آنها اظهار کرد: در صورتی که تست ها مطابق با دستورالعمل و به روش درست و در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد، دقت بالایی دارد و میزان دقت تشخیص بارداری با استفاده از آنها 97 درصد می باشد. بهتر است از این تست ها صبح اول وقت استفاده کنید زیرا در هنگام صبح بیشترین غلظت هورمون HCG در ادرار وجود دارد.

این متخصص زنان و زایمان درباره جواب های مثبت و منفی بیبی چک ها گفت : این تست در صورت جواب مثبت مبنی بر بارداری بسیار قابل اعتماد است و در صورت جواب منفی بعد از عقب افتادن اولین پریود هم قابل اعتماد است اما قبل از عقب افتادن باید دوباره تکرار شود .

منبع :