آکاایران: کارهایی که باعث ناراحتی زنان باردار می‌شود.

آکاایران: کارهایی که باعث ناراحتی زنان باردار می شود.


اختصاصیآکا ایران: 

هیچ‌گاه شکم زنان باردار را لمس نکنید و اگر نمی‌دانید چه بگویید، بهتر است اصلاً حرفی نزنید. بارداری و گذراندن دورانی که به مادر شدن و داشتن فرزند منتهی می‌شود، حقیقتاً مرحله‌ای حساس و پربرکت از زندگی زنان به شمار می‌آید. این دوران از حرمت خاصی برخوردار است و علیرغم شخصی بودن و بدون در نظر گرفتن تمایل و یا عدم تمایل زنان، همیشه باعث جلب‌توجه عموم می‌شود ولی مسلماً هیچ زنی مایل به صحبت در مورد جزییات این با همگان نیست.

به‌طورکلی عمده‌ترین کارهایی که باعث ناراحتی زنان باردار می‌شوند به این شرح هستند:

  • اشاره به چاق شدن: درحالی‌که همه می‌دانند زنان باردار طبیعتاً افزایش وزن پیدا می‌کنند و دلیل آن‌هم دادن موهبت زندگی به یک انسان دیگر است، بسیار بدیهی است که نباید به‌هیچ‌عنوان به افزایش وزن زنان باردار اشاره کرد. به‌هرحال هیچ جادوگری و معجزه‌ای در کار نیست و اضافه شدن وزن یک انسان کوچک دیگر باعث چاقی می‌شود و اشاره به این موضوع تنها نشان از بی‌فکری و بی‌اطلاعی گوینده دارد. زنان باردار با بی‌خوابی‌های مکرر، نیاز مداوم به قضای حاجت، مفاصل متورم و ملتهب به‌اندازه‌ی کافی دلیل برای به یاد داشتن شرایط فیزیکی ناخوشایندشان دارند و نیازی به یادآوری مسائل بیشتر نیست. در ضمن تخمین زمان تقریبی وضع حمل و یا دوقلو بودن کودکان بر اساس میزان افزایش وزن زنان باردار به‌هیچ‌عنوان برای آن‌ها مفرح و سرگرم‌کننده به‌حساب نمی‌آید.

  • پیش‌بینی جنسیت کودک با توجه به تغییرات چهره: بعضی‌ها کمان می‌کنند که اگر با اشاره به زشت شدن چهره‌ی زنان باردار، جنسیت کودک را پیش‌بینی کنند باعث خوشحالی آن‌ها می‌شوند. افسانه‌های بسیاری در میان زنان سالخورده در این زمینه وجود دارد. صرف‌نظر از درستی یا نادرستی این افسانه‌ها، هیچ زنی به‌خصوص در زمان بارداری از اشاره به زشت شدن چهره‌اش خوشحال نمی‌شود.

  •  اشاره به بارداری‌های مکرر: به نظر نمی‌آید که مداخله در زندگی دیگران و نقد تصمیمات آن‌ها برای تعیین تعداد افراد خانواده کار عاقلانه‌ای باشد. ولی معمولاً دوستان و آشنایان زنان باردار به این مسئله علاقه‌ی زیادی دارند و در صورت تکرار بارداری حتماً به این موضوع اشاره‌کرده و در مورد نادرست یا ناخواسته بودن بارداری‌های مکرر اظهار نظر می‌کنند.

  • اشاره به عوارض بعد از وضع حمل: این مورد شاید آزاردهنده‌تر از بقیه باشد. طبیعتاً زنان باردار بعد از وضع حمل فوراً ظاهر عادی پیدا نمی‌کنند و تا مدت‌ها بعد از آن، چاقی و عوارض دیگر همراه آن‌ها خواهد بود. اشاره به این عوارض تأثیر روانی مخربی دارد و به‌هیچ‌عنوان دلسوزانه و دوستانه نیست.

  • درخواست برای لمس شکم زنان باردار: ابراز تمایل برای این کار اصلاً پسندیده نیست و از آن بدتر لمس شکم زنان باردار بدون کسب اجازه‌ی آنان است. به‌هرحال صرف‌نظر از احساس خوبی که این کار دارد، زنان در زمان بارداری حساس‌تر از حالت عادی هستند و لمس شکم آن‌ها با اجازه و یا بدون آن، تعرض به حریم شخصی آن‌ها محسوب می‌شود. مگر اینکه خودشان به این کار تمایل داشته باشند.

سخن آخر:

معمولاً پیدا کردن کلمات مناسب برای صحبت کردن در مورد حاملگی با زنان باردار، بسیار مشکل است و بهتر است آغازکننده‌ی مکالماتی از این قبیل نباشید. اگر زنان باردار تمایلی به صبحت در مورد حاملگی داشته باشند، خود گفتگو را آغاز خواهند کرد و شما را از شروع یک مکالمه‌ی ناخوشایند که نتیجه‌ای جز خجالت‌زده شدن خودتان و ناراحت کردن طرف مقابل ندارد، بی‌نیاز می‌کنند.

مترجم: محسن یزدانی

منبع :