bxs1
اخبار روز دوره بارداری : ممکن است در دوران بارداری مادران دچار خونریزی دماغ شوند ما در این مقاله به بررسی این اتفاق می پردازیم . با ما همراه باشید .

آکاایران: رابطه دوران بارداری و خون دماغ شدن

برخی خانم ها در دوران بارداری دچار خونریزی بینی می شوند و بلافاصله به پزشکشان مراجعه می کنند تا بفهمند آیا این موضوع طبیعی است یا خیر. باید گفت که علت این نوع خونریزی معمولا پرخون بودن مخاط است که به دلیل نازک شدن سطح مخاط اتفاق می افتد. در واقع در دوران بارداری خونریزی های ضعیف و بی خطر بینی نسبتا شایع است که به گشاد شدن عروق خونی و داخل بینی منجر می شود.
علاوه بر پرخون بودن مخاط که شایع ترین علت خونریزی بینی خانم های باردار است، دلایل دیگری هم در بروز این مشکل موثرند که متخصص زنان بعد از معاینه نسبت به رفع آنها اقدام خواهد کرد. البته نقش پیشگیری را هم نباید نادیده بگیریم. به عنوان مثال نوشیدن آب فراوان و استفاده از دستگاه بخور و افزایش رطوبت هوا در محیط باعث می شود تا تمام بافت هایتان از جمله مخاط بینی دچار خشکی نشود و خونریزی اتفاق نیافتد.
همچنین باز نگه داشتن دهان هنگام عطسه در خانم هایی که سابقه خونریزی بینی دارند تا حدزیادی از خونریزی های مجدد جلوگیری می کند. تخلیه محتویات بینی با فشار هم می تواند عامل مهمی برای خونریزی از بینی باشد، پس از این کار اجتناب کنید.
در این بین یادتان باشد احتمال بروز خونریزی از بینی در افراد مبتلا به سینوزیت و هنگام سرماخوردگی افزایش می یابد. حتی احتمال خشک شدن غشای داخل حفرات بینی و در نتیجه خونریزی هنگام قرار گرفتن در هوای سرد، بویژه در مجاورت کولر گازی زیاد است.
داروهای مجاز و غیرمجاز
گاهی اوقات پزشکان به منظور پیشگیری از خشکی مخاط بینی استفاده از سرم فیزیولوژی یا پمادهای نرم کننده مثل وازلین یا ویتامین A را توصیه می کنند که در بسیاری از موارد مقید واقع می شود. اما اسپری های بازکننده بینی و ضداحتقان ها اصلا گزینه مناسبی نیستند چون مخاط بینی شما را خشک و زمینه خونریزی را فراهم می کنند.
چطور خونریزی بند می آید؟
زمانی که خونریزی از بینی شروع می شود دراز نکشید و سرتان را به پشت خم نکنید. چون باعث بلع خون و تهوع و استفراغ می شود. پس بنشینید و سرتان را صاف به سمت بالا نگه دارید و روی آن سوراخ بینی که در حال خونریزی است به مدت 10 دقیقه فشار دهید و فشار را یک ثانیه هم قطع نکنید. حتی اگر خیلی کنجکاو هستید که بفهمید خونریزی بند آمده است یا نه، چون این کار عمل انعقاد خون را مختل میکند و خون بیشتری را از دست می دهید. یادتان باشد استفاده از یخ هم کمک کننده است چون باعث انقباض عروق می شود یک کیسه یخ روی بینی و گونه هایتان بگذارید و با دست دیگرتان با وارد آوردن فشار جلوی خونریزی را بگیرید. در صورتی که خونریزی بعداز 10 دقیقه بند نیامد حتما به اورژانس مراجعه کنید.

.

منبع :