آکاایران: عوامل ناباروری :

نور مصنوعی هنگام خواب
خیره شدن به صفحه تلفن همراه یا تبلت هنگام شب، نه تنها در چرخه خواب و قدرت باروری بلکه در صورت حامله بودن بر رشد جنین نیز اثر سوء می گذارد. روشنایی میزان ترشح و تولید ملاتونین را که هورمون خواب است کم می کند. این هورمون به ویژه در زمان تخمک گذاری از تخمدان ها و لوله تناسلی در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

کمبود تولید ملاتونین نیز ساعت بیولوژیکی جنین در حال رشد را دچار اختلال می کند و باعث مشکلات طولانی مدت می شود.
رعایت نکردن بهداشت دهان
زنانی که نیاز به درمان باروری دارند بیشتر با خون ریزی لثه و التهاب در دهان و دندان ها روبه رو هستند. نتایج بررسی های متعدد بیانگر این است که وضعیت بهداشت دهان زنان می تواند با میزان باروری آن ها ارتباط داشته باشد.

استعمال دخانیات

آکاایران: عوامل ناباروری در زوجین


محققان آمریکایی می گویند: به طور میانگین استعمال دخانیات تا ۱۳درصد با ناباروری ارتباط دارد. بررسی دیگری نیز نشان می دهد، زنانی که طی روز به مدت ۶ ساعت یا بیشتر در معرض دود سیگار قرار می گیرند، ۳۶ درصد بیشتر با مشکل ناباروری مواجهند.
اضافه وزن
اضافه وزن باعث اختلال در روند قاعدگی و تخمک گذاری می شود. حدود ۱۲ درصد مشکلات باروری در کشور آمریکا مربوط به اضافه وزن است. کمبود وزن از حد طبیعی نیز می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد کاهش وزن و افراط در ورزش به صورتی که شاخص توده بدنی به زیر ۱۸ تا ۱۹ افت کند، باعث اختلال در باروری می شود.

مصرف ناکافی مواد مغذی
اگر مواد مغذی مانند چربی، روی، ویتامین D و B۶ مصرف نمی کنید این امر در عملکرد هورمون های تناسلی مانند پروژسترون و تستوسترون اختلال به وجود می آورد.

کلسترول
کلسترول بالا نه تنها به قلب آسیب می رساند بلکه بر توانایی باروری تأثیر منفی می گذارد. محققان دریافتند که کلسترول بالا در زنان با مشکل بارداری ارتباط دارد. هنگامی که هر دو نفر دچار مشکل کلسترول هستند باردار شدن سخت تر خواهد شد.

.

منبع :