آکاایران: دمای پایه ی بدن و کیفیت موکوس سرویکس در پیش بینی زمان تخمک گذاری کاربرد دارد. دمای پایه ی بدن شما (BBT) در یک دوره ی ۲۴ ساعته می بایست پایین ترین دمای بدن شما در روز باشد. برای سنجیدن درست و صحیح دمای پایه ی بدن ، شما باید در گرفتن دمای پایه ی بدن خود درصبح بعد از بیدار شدن از خواب ، قبل از برخاستن از تخت خواب اهتمام بورزید. برای انجام دادن این عمل شما به یک دماسنج مخصوص نیازمندید که به اندازه ی کافی نسبت به تغییرات لحظه ای دمای پایه ی بدن شما حساسیت داشته باشد. شما باید سعی کنید که هر روز صبح در زمان یکسانی از خواب برخیزید و دمای پایه ی بدن خود را به وسیله ی دماسنج بسنجید. این دماسنج مخصوص معمولا در بیشتر داروخانه ها در دسترس می باشد و با یک جدول به منظور ثبت روزانه ی دمای پایه ی اندازه گیری شده همراه است.

آکاایران: دمای پایه ی بدن و کیفیت موکوس سرویکس و پیش بینی زمان تخمک گذاری

<>

شما احتمالا به تعدادی کپی یا نسخه از این چارت های خالی نیازمند خواهید شد، زیرا شما با گذشت چندین چرخه ی جنسی متوجه الگوی روز تخمک گذاری خود می شوید.

قبل از تخمک گذاری دمای بدن شما احتمالا از دمای ۹۷٫۲ درجه ی تا حدود ۹۷٫۷ درجه ی فارنهایت متغیر است؛ اما دو الی سه روز بعد از تخمک گذاری تغییرات هورمونی صورت گرفته در بدن شما ، موجب افزایش ۰٫۴ تا۱٫۰ درجه ی دمای پایه ی بدن شما می شود که حداقل تا زمان دوران قاعدگی بعدی شما به طول می انجامد.( شما ممکن است متوجه این موضوع شوید که دمای بدن شما در روزها ی مختلف در حال تغییر است، اما اگر دمای بدن شما تغییر نکند و در درجه ی یکسانی باقی بماند احتمالا می توان گفت که دوران تخمک گذاری در شما آغاز نشده است.) اگر شما باردار شوید، دمای پایه ی بدن شما در تمام طول دوران بارداری رو به افزایش خواهد بود.

البته چون یک جدول BBT تنها زمان تخمک گذاری قبلی شما را دربر دارد؛ در ماه اول ثبت دمای بدن در آن جدول برای تشخیص روز تخمک گذاری در ماه بعدی چندان مفید نخواهد بود، اما به وسیله ی چارت بندی کردن دمای پایه ی بدن خود به مدت چند ماه، شما سرانجام موفق می شوید که الگوی چرخه ی جنسی خود را متوجه شوید که این موضوع ممکن است توانایی تشخیص زمان تخمک گذاری را در دوره ی جنسی بعدی به شما ببخشد و هم چنین در واقع بهترین روز را برای برقراری یک رایطه ی جنسی هدف دار که منجر به بارداری شود را برایتان مشخص نماید، البته اگر شما تمایلی به باردار شدن داشته باشید.

به یاد داشته باشید، اگر شما بیمار هستید؛ دمای پایه ی بدن خود را بلافاصله بعد از بیدار شدن نگیرید، زیرا احتمال دارد منجر به نادرستی الگوی بدست آمده در چارت BBT شود. جدول BBT علاوه برکمک به شما در پیش بینی کردن روز تخمک گذاری، می تواند به دکتر در جهت فهمیدن دقیق علت هر گونه مشکل ناباروری در شما کمک کند؛ برای مثال، بازه ی زمانی یکی از مراحل چرخه ی جنسی شما کوتاه تر از مدت زمان معمولی آن در یک چرخه ی جنسی طبیعی می باشد که نشان دهنده ی این موضوع می باشد که شما دچار عدم تعادل هورمونی شده اید.

مقاله چرخه ۲۸ روزه قاعدگی ، از قاعدگی تا بارداری مقاله مفیدی است حتما بخوانید.

مخاط یا موکوس گردنه ی رحم چیست؟

دمای زمان بارداری
<>
دمای پایه بدن

انواع مختلفی از ترشحات مهبلی وجود دارد که یکی از آن ها موکوس گردنه ی رحم نام دارد. در طول چرخه ی جنسی شما میزان ، رنگ ، بافت مخاط گردنه ی رحم به خاطر نوسانات میزان هورمون ها متغیر است. پیگیری و چک کردن مو کوس گردنه ی رحم شما را در سنجیدن زمان تخمک گذاری کمک شایانی می کند.

مراحلی که شما باید در چرخه ی جنسی خود با آن ها روبه رو شوید.

چرخه ی قاعدگی ( این دوران از چرخه ی جنسی همراه خونریزی خواهد بود.)
عدم ترشح موکوس و خونریزی( بعد از دوران قاعدگی شما به مدت چند روز متوجه هیچ مخاطی نخواهید شد.)
ترشح موکوس چسبناک دهانه ی گردن، با غلظت بالا
البته شما در همه ی این روزها احتمال بارداری بالایی نخواهید داشت.

چند روز قبل از تخمک گذاری ، موکوس گردنه ی رحم به موکوس روشن و لغزنده ای که بسیار شبیه سفیده ی تخم مرغ می باشد، تبدیل می شود و میزان این مخاط نیز در این دوره نیز افزایش می یابد. این مخاط روشن و لغزنده، رسیدن اسپرم به تخمک را در طول دوران باروری تسهیل می نماید.

آخرین روزی که شما متوجه ی مخاط سفید با غلظت بالا می شوید روزی است که احتمال باروری شما به بیش ترین حد خود می رسد که معمولا این روز قبل از روز تخمک گذاری یا در روز تخمک گذاری قرار دارد. یک زمان مناسب برای برای بررسی کردن موکوس گردنه ی رحم، زمانی است که شما برای اولین بار در صبح به دست شویی می روید.(هم چنین شما دمای پایه ی بدن خود را حتما قبل از این که از تخت خواب برخیزید، بسنجید).

گروهی از زنان که موکوس گردنه ی رحم به اندازه ی کافی در آن ها ترشح می شود، می توانند به وسیله ی نگاه کردن به دستمال کاغذی که به منظور خشک کردن خود از آن استفاده می کنند، متوجه موکوس شوند. گروهی دیگر که ترشح موکوس به میزان کافی در آن ها صورت نمی گیرد، می توانند مقداری از این موکوز را به وسیله ی انگشتان و یا شاخص استریلی جمع آوری کنند، به این صورت که این دسته از زنان با استفاده از فرو کردن یک شاخص تمیزیا انگشت میانی در مهبل خود برای رسیدن به گردنه ی رحم مقداری از موکوس مد نظر خود را جمع آوری می کنند. اگر شما توانایی آزمایش موکوس را داشتید، این عمل را انجام دهید.

چگونه می توانیم از دمای پایه ی بدن و مخاط دهانه ی رحم زمان تخمک گذاری را پیش بینی کنیم؟

چارت دمای پایه ی بدن شما و تغییرات موکوس دهانه ی رحم می توانند به شما کمک کنند تا با نگاه کردن به الگوی چرخه ی جنسی خود متوجه ی زمان تخمک گذاری شوید. ( معمولا روز تخمک گذاری دو الی سه روز قبل از افزایش پایدار دمای پایه ی بدن و هم چنین بعد یا همان روز ترشح مخاط غلیظ سفید رنگ گردنه ی رحم می باشد).

شما اگر چارت بندی دمای پایه ی بدن خود وهم چنین بررسی تغییرات موکوس گردنه ی رحم را به مدت چند ماه به طور منظم انجام دهید، سرانجام بعد از چند ماه شما به الگوی چرخه ی جنسی خود دست می یابید که این الگو شما را در تشخیص روز تخمک گذاری خود در چرخه ی جنسی ماه بعد یاری می رساند.

گروهی از زنان به راحتی می توانند الگوی جنسی خود را به وسیله ی چارت بندی دمای پایه ی بدن و بررسی تغییرات ترشح موکوس دهانه ی رحم متوجه شوند؛ در صورتی که گروه دیگر موفق به تشخیص الگوی جنسی خود توسط چارت بندی نخواهند شد. اگر بعد ازاین که شما به مدت چند ماه، جداول خالی BBT را با اطلاعات درست و صحیحی کامل کردید و به این موضوع پی بردید که تخمک گذاری در یک روز معین از چرخه ی جنسی شما رخ می دهد، ( برای مثال، پی بردید که پانزدهمین روز از چرخه ی جنسی شما روز تخمک گذاری می باشد). در این صورت شما بسیار خوش شانس هستید؛ این یک الگوی بسیار ساده ای است که شما به راحتی می توانید با اعتماد به نفس روز تخمک گذاری را در چرخه ی جنسی ماه بعد خود تشخیص دهید. اگر شما چارت ها ی خالی BBT را به مدت چند ماه به درستی کامل کنید و سرانجام متوجه شوید که روز تخمک گذاری در هرچرخه ی جنسی رخ داده در این چند ماه در روزهای مختلفی بوده، برای مثال درچرخه ی جنسی ماه اول روز چهاردهم، در ماه دوم روز هفدهم و در ماه بعدی روز دوازدهم بوده است؛ در نتیجه، با توجه به این نتایج نمی توان یک الگوی جنسی برای تشخیص زمان تخمک گذاری تعیین کرد، ولی در عوض ممکن است شما متوجه شوید که وقتی حدودا در دوران تخمک گذاری هستید، معمولا در دومین یا سومین روز از ترشح مخاط سفید رنگ دهانه ی رحم به سر می بریدو در ضمن دمای پایه ی بدن شما یک شیبی از افزایش را در پیش گرفته است. این ترکیبی از نشانه ها می توانند در پیش بینی کردن زمان تخمک گذاری در دوران جنسی بعدی، شما را کمک کنند؛ بنابراین شما می توانید زمانی مناسب را برای برقراری یک رابطه ی جنسی که منجر به بارداری شود برنامه ریزی کنید؛ اگر شما در یک چرخه جنسی دمای پایه ی بدن خود را بسنجید، شما متوجه می شوید که در تعیین روز تخمک گذاری درست عمل کردید و دمای پایه ی بدن شما تا دو الی سه روز بعد از تخمک گذاری روند افزایش خود را دنبال می کند.

آیا هنگامی که شما می توانید دوران تخمک گذاری خود را پیش بینی کنید، زمان مناسب برای برقراری یک رابطه ی جنسی برای باردار شدن است؟

روزهایی که احتمال باروری شما به بیش ترین حد خود می رسد، سه روز منتهی به دوران تخمک گذاری می باشد. اگر شما تمایل دارید، می توانید کمی زودتر از سه روز قبل از تخمک گذاری رابطه ی جنسی هدف دار خود را آغاز کنید. گروهی از زنان که با هدف باردار شدن وارد یک رابطه ی جنسی می شوند، از ۶ روز قبل از شروع شدن روز تخمک گذاری خود رابطه ی جنسی را شروع می کنند. شما در تمام این شش روز بارور هستید زیرا، اسپرم می تواند به مدت ۵ الی ۶ روز در بدن شما زنده بماندو تخمک آماده ی لقاح ( تخمک آزاد شده از یکی از تخمدان ها) می تواند به مدت یک روز زنده بماند. بیش تر متخصصان داشتن یک رابطه ی جنسی روزانه را در طول دوران باروری، برای داشتن بهترین شانس و شرایط برای باردار شدن، مد نظر خود دارند.

در سایت سلامت دات لایف مقالات دیگری در مورد زمان و نحوه تشخیص زمان باروری وجود دارد که خواندن این مقالات را به شما توصیه میکنیم.

نحوه ی استفاده از چارت تخمک گذاری

کیت های پیش بینی کننده زمان تخمک گذاری

روش های پیش بینی زمان تخمک گذاری

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف