آکاایران: به اندازه کافی از موادغذایی سرشار از ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها استفاده کنید. این مواد مغذی به جلوگیری از نقص و عیب اسپرم کمک کرده و جنبندگی آن را افزایش می دهد. یک لیوان آب پرتقال در روز تقریباً ۱۲۴ میلی گرم ویتامین C در خود دارد. خوب است که در روز حداقل ۹۰ میلی گرم یا بیشتر و اگر سیگار می کشید حداقل ۱۲۵ میلی گرم استفاده کنید.

آکاایران: چند توصیه مفید برای پدران آینده | بهداشت مردان

<>

چند توصیه مفید برای پدران آینده

  • روی مصرف کنید

توصیه شده است که روزانه ۱۱ میلی گرم روی مصرف کنید منابع عالی که می توانید مقدار گفته شده را مصرف کنید عبارتند از: صدف خوراکی(۸ عدد صدف متوسط تقریباً حاوی ۱۶ میلیگرم روی است)، گوشت پشت مازو گاو (۸۵ گرم حاوی ۴٫۸ میلیگرم روی است)، لوبیا پخته (یک فنجان از آن حاوی ۳٫۵ میلیگرم روی است، و قسمت های سیاه گوشت مرغ (۲٫۳۸ میلیگرم روی در هر ۸۵ گرم).

  • اسید فولیک مصرف کنید

تحقیقات نشان میدهد که مردانی که سطح ویتامین B در بدنشان پایین است، اسپرم کمتری دارند. می توانید ۴۰۰ میکروگرم مورد نیاز روزانه تان را با خوردن سیریال های صبحانه، سبزیجات، و آب پرتقال تامین کنید، اما مصرف مکمل اسید فولیک یا مولتی ویتامین برای اطمینان بیشتر می تواند به شما صدمه بزند.

  • مقدار کلسیم و ویتامین D مصرفیتان را بالا ببرید

طبق تحقیقی که در دانشگاه ویسکونسین در مدیسون انجام گرفت، مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ واحد(ده میکروگرم) ویتامین D در روز می تواند قدرت باروری را در مردان بالا ببرد. منابع خوب کلسیم عبارتند از شیر کم چرب(یک لیوان از آن حاوی ۳۰۲ میلی گرم کلسیم است) و ماست (یک فنجان از آن حاوی ۴۱۵ میلی گرم کلسیم است). ویتامین D مصرفی خود را نیز می توانید از شیر(یک لیوان شیر حاوی ۹۸ واحد ویتامین D است) و ماهی آزاد (۸۵ گرم از آن حاوی ۳۶۰ واحد ویتامین D است) ، تامین کنید.

  • تا می توانید از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید

تحقیقات نشان میدهد که مصرف مشروب می تواند مقدار تستوسترون و اسپرم را در شما پایین آورده و مقدار اسپرم های غیرطبیعی را درانزال شما بیشتر می کند.

  • میوه ها و سبزیجات باروری را در مردان تقویت می کند

تحقیقات نوین عنوان می کند، مردانی که می خواهند قدرت باروری خود را افزایش دهند، ممکن است به خوردن بیشتر میوه ها و سبزیجات روی بیاورند.

۴۸ مرد نا بارور و ۱۰ مرد بارور که در سال گذشته صاحب فرزند شده بودند، پرسشنامه ای را در رابطه با رژیم غذاییشان تکمیل کردند. نتایج نشان داد که ۸۳ درصد از مردان نا بارور مقدار بسیار کمی از میوه ها و سبزیجات استفاده می کردند، یعنی کمتر از ۵ وعده در روز.

دکتر ویویان لوئیس، پروفسور زنان و زایمان در دانشگاه روچستر، نیویورک در این زمینه می گوید، تصور می کنیم که کیفیت باروری تا حد زیادی به مصرف آنتی اکسیدان در رژیم غذایی وابسته است. به ویژه، آنتی اکسیدان های گلوتاتیون و کریپتوکسانتین، که بیشتر در سبزیجات، گوجه فرنگی، فلفل و پرتقال وجود دارد، قدرت باروری را افزایش می دهند.

دکتر لوئیس توصیه می کند که مردهایی که می خواهند بچه دار شوند، بهتر است از انواع و اقسام میوه ها و سبزیجات، حداقل ۵ وعده در روز، استفاده کنند. همچنین مردها بهتر است از خوابیدن طولانی مدت در وان آب داغ و کشیدن سیگار که همه به باروری آسیب می رسانند خودداری کنند.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف