آکاایران: در باره تغذیه و رژیم غذایی مادران در دوران بارداری

آکاایران: درباره تغذیه در دوران بارداری روز یا هفته ای نیست که روزنامه و مجله ای مطلب ننویسند که روزانه چه قدر شیر بخورید، چه قدر سبزی و میوه، چه قدر گوشت و... خیلی از خانم ها هم مایل اند بدانند به طور دقیق طی دوران بارداری چه باید بخورند و چه چیز نخورند.
تقریبا با اطمینان می توان گفت هیچ کدام از دستورات غذایی دوران بارداری که نوشته و گفته می شود تمام و کمال قابل اجرا نیستند، درست مانند بیشتر رژیم های لاغری! به این دلیل ساده که یک خانم حامله نمی تواند از صبح تا شب بنشیند و حساب کند دقیقا چه خورده و چه نخورده و چه باید بخورد! به همین دلیل امروزه توصیه ای که بیشتر مراکز مهم و معتبر علمی زنان و تغذیه دنیا می کنند این است که: « اگر یک خانم شهری تغذیه معمولی داشته باشد (مانند همین تغذیه ای که همه ما کم و بیش داریم) طی حاملگی صحیح آن است که همان را ادامه دهد و هر چه دوست دارد به همان اندازه ای که قبلا می خورده بخورد اما، اگر خانمی از پیش از حاملگی مشکلات تغذیه ای دارد، برای مثال، بعضی مواد غذایی مهم را نمی خورد یا دچار چاقی مفرط است یا بنا به دلایلی رژیم تغذیه ای به خصوصی دارد باید حتما پیش از حامله شدن سراغ مشاور تغذیه و زنان برود.»


درباره ویتامین ها و مکمل ها پیشنهاد مراکز علمی معتبر فقط بر دو مورد تاکید دارد:


۱) اسید فولیک:
باید از دوماه پیش از حاملگی شروع شده و طی سه ماه اول حاملگی ادامه یابد. نقش اسید فولیک در اینجا پیشگیری از ناهنجاری های ستون عصبی و سایر ناهنجاری جنینی است که از سال ها پیش به اثبات رسیده است. اسیدفولیک موجود در مواد غذایی کافی برای اعمال این نقش نیست و بنابراین باید اسیدفولیک اضافی از دو ماه پیش از حاملگی شروع شده و تا ماه سوم حاملگی ادامه یابد.

 


۲) آهن:
باید از هفته بیستم حاملگی، یعنی زمانی که خون سازی جنینی شروع می شود و از آهن مادر استفاده می کند، مصرف شود. زیرا احتیاج مادر به آهن از هفته بیستم به بعد تا حدی افزایش پیدا می کند که با تغذیه معمولی تامین شدنی نیست.
درباره سایر ویتامین ها و مکمل ها طی حاملگی مطالعه ای نیاز به مقدار اضافی را نشان نداده است برعکس، حتی مضر بودن مصرف اضافی و بیش از حد بعضی از ویتامین ها طی دوران حاملگی ثابت شده است. امروزه قرص ها و کپسول ها و شربت های متعددی برای دوران حاملگی ساخته شده اند که در حد معقول و بی ضرری حاوی انواع ویتامین ها و مکمل ها هستند که بیشتر خانم های حامله در دنیا تمایل دارند که آنها را مصرف کنند. شاید بتوان گفت از آنجایی که بعضی خانم ها ممکن است تغذیه درستی پیش از حاملگی نداشته باشند و خود و پزشک شان هم از آن بی خبر باشند، مصرف این ویتامین ها بد نباشد اما آنچه مصرف مقدار اضافه اش طی حاملگی قطعی و ضروری است، اسید فولیک و آهن است.


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :