آکاایران: تعیین زمان تخمک گذاری بعد از پریود

آکاایران: یکی از تخمدانها حدود 14 روز قبل از شروع پریودی تخمک گذاری را شروع می کند. اولین روز پریودی، زمانی که شروع به خونریزی می کنید، به عنوان اولین روز چرخه شما شمارش می شود. اگر یک دوره 28 روزه داشته باشید، بعضی اوقات بین روزهای 11 تا 16 چرخه شما تخمک گذاری انجام می شود. در این مقاله سعی شده که روز تخمک گذاری بهمراه نشانه های آن به شما معرفی شود. ماهم می خوانیم:

تخمک گذاری چیست؟

چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

تخمک گذاری و احتمال بارداری

چگونگی محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری


تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری زمان هیجان انگیزی است که یک تخمک بالغ از یکی از تخمدان های شما آزاد می شود و وارد لوله های فالوپ می شود و خود را برای رسیدن اسپرم آماده می کند. در این زمان پوشش رحم شما ضخیم تر می شود و آماده تغذیه تخمک بارور می شود. اگر این اتفاق نیفتد، پوشش رحم شما و تخمک بارور نشده در طول پریودی از بدن خارج می شود.

پس از آزاد شدن، این تخمک بالغ فقط حدود 24 ساعت زنده می ماند، در حالی که اسپرم می تواند تا دو تا سه روز در مهبل (واژن)، رحم یا فالوپ های شما زنده بماند. 

چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

تخمک گذاری بعد از پریود

برای اکثریت زنان، تخمک گذاری یک بار در ماه، تقریبا در اواسط چرخه، حدود 14 روز از آخرین دوره (LMP) اتفاق می افتد. اما در واقع، تخمک گذاری می تواند هر زمانی از روز 11 تا 21 رخ دهد. این به این دلیل است که طول دوره شما می تواند بین 21 تا 35 روز باشد.

فراموش نکنید که بدن شما همیشه هم قابل پیش بینی نیست. گاهی اوقات شما در یک روز خاص تخمک گذاری می کنید، زیرا این ریتم طبیعی بدن شما در ماه خاص است، یا در معرض استرس هستید یا در معرض تغییرات احساسی، مسافرت و یا حتی تغییر عادت های شیوه زندگی خود قرار می گیرید. به دلیل این تنوع طبیعی، تشخیص دقیق زمان تخمک گذاری سخت تر می شود.

در طی پریودی شما تخمک معمولا رشد می کند، برای آزاد شدن در اواسط پریودی آماده می شود. زمان تخمک گذاری در تخمدان می تواند متفاوت باشد. این بدان معنی است که روز تخمک گذاری نیز می تواند از چرخه ای به چرخه دیگر متفاوت باشد.

اگر چرخه تان کوتاه است، به عنوان مثال 22 روزه، (اگر پریودی 7 روز طول بکشد) فقط چند روز پس از پریودی تخمک گذاری می کنید. طولانی ترین زمانی که اسپرم می تواند در مخاط دهانه رحم سالم بماند 7 روز است. بنابراین اگر کمی زودتر از معمول تخمک گذاری کنید ممکن است باردار شوید.

با این حال، بیشتر احتمال دارد که اسپرم دو تا سه روز زنده بماند، حتی اگر مایع حاصل از دهانه رحم وجود نداشته باشد. اکثر حاملگی ها بعد از نزدیکی جنسی در طی پنج روز قبل از تخمک گذاری و یا در روز تخمک گذاری رخ می دهد.

تخمک گذاری و احتمال بارداری

برای بارداری، تخمک شما باید طی 12 ساعت تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور شود. همچنین ممکن است خونریزی پریودی را با لکه بینی اشتباه بگیرید. بنابراین ممکن است در طول زمان باروری خونریزی داشته باشید. اگر بین پریودی های خود را خونریزی داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر می خواهید باردار شوید بهتر است زمان دقیق تخمک گذاری بعد از پریودی را بدانید.  اگر این فرصت را از دست بدهید، یک ماه ناامید کننده دیگر فاقد بارداری خواهید داشت. یا ممکن است سیگنال های بدن را نادیده بگیرید و تصادفا زمانی که برنامه بارداری ندارید، باردار شوید. بنابراین سوال بزرگ این است که دقیقا چه زمانی پس از پریودی تخمک گذاری رخ میدهد؟ و چطور می توانید زمان دقیق تخمک گذاری را متوجه شوید؟

جواب سوال اینجاست : 

اپلیکیشن اوما امکانی را برای شما فراهم کرده است که با وارد کردن اطلاعات پریود چه منظم و چه نامنظم میتوانید روزهایی که شانس بارداری در شما بالاست را شناسایی کنید و در این روز ها اقدام داشته باشید. دوستان گرامی هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  دانلود نمایید و اطلاعات خوبی در رابطه با بخشهای مختلف آن بدست آورید

زمان تخمک گذاری

چگونگی محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری

روش های مختلفی برای پیش بینی دقیق زمان تخمک گذاری وجود دارد:

مرحله 1: دنبال کردن پریودی ها

حداقل به مدت 6 ماه پریودی های خود را تحت نظر داشته باشید. برای انجام این کار به تجهیزات خاصی نیاز ندارید، فقط تقویم و یک قلم یا حتی یک تقویم آنلاین کافی است.  روز اول پریودی خود را در دفتر خود یادداشت کنید. سپس 22 روز جلو بروید و یک یادداشت بگذارید تا بتوانید زمان چرخه خود را تحت کنترل داشته باشید. سپس زمانی که شروع به خونریزی کردید، می توانید طول دقیق چرخه خود را مشخص کنید.

  • سپس به سادگی روند را تکرار کنید. پس از چندین دوره، یک الگوی منحصر به فرد پیدا می کنید.

مرحله 2: روز تخمک گذاری را محاسبه کنید

پس از تعیین سیکل معمول می توانید تاریخ تخمک گذاری را تعیین کنید.

اگر پریودی شما معمولا منظم است، با در نظر گرفتن طول چرخه معمول خود، می توانید 16 واحد از آن کم کرده و 3 واحد به آن اضافه کنید. اگر چرخه شما 27 روز طول بکشد، به صورت زیر می شود:
27-16=11     سپس  …11+3= 14.

سپس می توانید نتیجه گیری کنید که بیشترین احتمال تخمک گذاری در روز 14 می باشد. 

مرحله 3: بررسی نشانه های تخمک گذاری

بهترین راه برای تعیین زمان تخمک گذاری بعد از پریودی بررسی الگوهای بدن است. این کار همچنین به شما اجازه می دهد تا با ریتم طبیعی بدن خود بیشتر آشنا شوید. شما می بینید، هر ماه، بدن شما چندین نشانه عالی نشان می دهد که نشانه تخمک گذاری قریب الوقوع است. همه کاری که باید انجام دهید این است که آنها را متوجه شوید. این علائم عبارتند از:

 گرفتگی:

  • گر تخمک گذاری داشته باشید، ممکن است در قسمت پایین شکم در یک طرف این حالت را تجربه کنید.

 افزایش دمای بدن:

  • هنگامی که تخمک گذاری می کنید متوجه افزایش نیم درجه می شوید

ترشحات دهانه رحم:

  • دهانه رحم شما مایع تولید می کند که چسبناک است و بیشتر شبیه به سفید تخم مرغ است.

 تغییر وضعیت دهانه رحم:

  • دهانه رحم شما نرم، باز و مرطوب خواهد شد.

احساس شهوت:

  • در این زمان ماه احساس شهوت بیشتری خواهید داشت.

تاریخ دقیقی که بعد از پریودی خود تخمک گذاری می کنید به طور کامل بستگی به طول و نظم چرخه شما، و همچنین سبک زندگی و عوامل محیطی دارد. با این حال، این به این معنی نیست که تاریخ تخمک گذاری شما باید برای همیشه رمز و راز بماند!

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir