آکاایران: مصرف آسپرین در بارداری در دوز کم و با تجویز پزشک، معمولا خطری به همراه ندارد. اما مصرف طولانی مدت و با دوز بالای آن در بارداری بسیار خطرناک است.

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - دارو‌های فاقد نسخه آسان‌ترین راه برای درمان سردرد یا حالت تهوع هستند. آسپرین اولین دارویی است که بیشتر زنان برای رهایی از سردرد به آن پناه می‌برند و البته موثر هم هست، اما به اندازه‌ای که فکر می‌کنید داروی بی خطری نیست. پزشکان این دارو را تحت شرایط خاصی تجویز می‌کنند و مصرف مداوم آن ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد. دوران بارداری زمان حساسی برای زنان است. در این دوران بایستی توجه ویژه‌ای بر دارو‌های مصرفی داشته باشید تا آسیبی به جنین در حال رشد نرسد. چه دارو‌هایی در این دوره ایمن هستند و چه دارو‌هایی منع مصرف دارند؟ آسپیرین در کدام دسته قرار می‌گیرد؟ برای آگاهی از این مطالب به خواندن این مقاله ادامه دهید. 

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست می توانید از طریق فهرست موضوعی زیر سریع‌تر به آن دسترسی پیدا کنید:
 • ایمنی مصرف آسپرین در بارداری
 • خطرات مصرف آسپرین در بارداری
 • دلایل تجویز آسپیرین در بارداری
 • مصرف آسپرین پیش از بارداری یا در ابتدای آن
 • دارو‌های جایگزین آسپرین در بارداری
 • پاسخ به پرسش‌های رایج برای مصرف آسپرین در بارداری
 • داروی آسپرین و نام‌های دیگر آن چیست؟

ایمنی مصرف آسپرین در بارداری

آیا مصرف آسپیرین در بارداری ایمن است؟ خیر، مصرف آسپیرین برای زنان باردار ایمن نیست، مگر اینکه پزشک متخصص آن را برای بیمار تجویز کند. اگر چه شواهد نشان می‌دهد که دوز کم آسپیرین (۷۵ تا ۳۰۰ میلی گرم، که به نام آسپیرین بچه معروف است) مشکلی برای مادر یا جنین ایجاد نمی‌کند، اما بهتر است که دارو تنها با تجویز پزشک و دوز مناسب مصرف شود.
مصرف دوز استاندارد آسپیرین (تا ۴ گرم در روز) در سه ماهه سوم بارداری مجاز نیست. مصرف آسپیرین پس از هفته بیستم از بارداری ممکن است باعث انسداد زودرس عروق تنفسی (عروق خونی که نقش حیاتی در سلامت جنین دارند)، تاخیر در زایمان و تولد نوزاد نارس شود.
 

خطرات مصرف آسپرین در بارداری

مصرف آسپیرین در بارداری، عوارض جانبی ناخواسته‌ای را در پی دارد، که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

در اوایل بارداری

مصرف روزانه آسپرین با دوز کم، پیش از بارداری، احتمال باروری را افزایش می‌دهد. در اوایل بارداری نیز موجب سقط جنین نمی‌شود اما مصرف آسپرین با دوز بالا در ابتدای بارداری خطر ابتلای جنین به نارسایی‌های مادرزادی را افزایش می‌دهد.

در اواخر بارداری

مصرف آسپیرین در سه ماهه سوم بارداری، موجب بسته شدن زودرس مجاری هوایی جنین (رگ‌های که خون را به ریه‌های جنین می‌رسانند) می‌شود. در نتیجه زایمان به تاخیر می‌افتد که خود موجب بروز نارسایی‌های قلب و ریه در نوزادان شود. همچنین باعث خونریزی طولانی مدت مادر و نوزاد می‌شود.
در نظر داشته باشید که مصرف مقطعی آسپرین در بارداری با دوز کم و زیر نظر پزشک، مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند. شرایط هنگامی نگران کننده می‌شود که دوز بالایی از آسپیرین در بارداری مصرف شود.


دلایل تجویز آسپیرین در بارداری

اگرچه مصرف دوز بالایی از آسپیرین در بارداری ممکن است خطرناک باشد، اما در شرایط خاصی پزشک دوز کم آن را برای زنان باردار تجویز می‌کند. شرایطی که منجر به تجویز آسپرین در بارداری می‌شوند، عبارتند از:
 • فشار خون ناشی از بارداری (PIH)، برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در هنگام زایمان.
 • سندرم هیوز، که به نام سندرم آنتی فسفولیپید (APLS) نیز شناخته می‌شود. یک اختلال سیستم ایمنی بدن که باعث لخته شدن خون می‌شود.
 • پره اکلامپسی  که معمولا در سه ماهه سوم بارداری رخ می‌دهد.
 • دیابت بارداری یا اختلالات کلیوی.

مصرف آسپرین پیش از بارداری یا در ابتدای آن

اگر برای مدت زمان طولانی آسپیرین مصرف کرده اید و یا هنگام بارداری، دوز بالایی از آن را دریافت کرده اید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. پزشک تصمیم می‌گیرد که مصرف آسپیرین را ادامه دهید یا داروی دیگری را جایگزین آن کنید. پزشک همچنین وضعیت سلامت و رشد جنین را ارزیابی خواهد کرد، تا خطری متوجه او نباشد.


دارو‌های جایگزین آسپرین در بارداری

استامینوفن (تایلنول یا پاراستامول) یک جایگزین ایمن برای تب و درد در دوران بارداری است. اما بایستی پیش از مصرف آن، نظر پزشک خود را جویا شوید.

آسپرین در بارداری، موارد مصرف و منع مصرفآسپرین در بارداری، موارد مصرف و منع مصرف


پاسخ به پرسش‌های رایج برای مصرف آسپرین در بارداری

۱. چرا قرص ۵۰ میلی گرمی آسپیرین در بارداری تجویز می‌شود؟

پاسخ: قرص ۵۰ میلی گرمی آسپیرین، دارویی با دوز پایین است که معمولا برای زنان بالای ۳۵ سال تجویز می‌شود که در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند. همچنین اگر جریان خون غیرطبیعی در رحم دیده شود، این دارو تجویز می‌شود.


۲. آیا آسپیرین می‌تواند از بارداری جلوگیری کند؟

پاسخ: آسپیرین نمی‌تواند مانع از بارداری شود. شواهد پزشکی نشان داده است که مصرف آسپیرین در زنانی که سقط جنین داشته اند، احتمال باروری را افزایش می‌دهد.


۳. آیا مصرف آسپیرین موجب بارداری می‌شود؟

پاسخ: آسپیرین (آسپیرین بچه) می‌تواند به حفظ بارداری کمک کند. مصرف آسپیرین قبل و در دوران بارداری موجب می‌شود که التهابات کمتری را تجربه کنید. هم چنین از بروز یک بیماری نادر به نام سندرم آنتی بادی ضد فسفولیپید (که یک اختلال اتو ایمن است) پیشگیری می‌کند.

داروی آسپرین و نام‌های دیگر آن چیست؟

آسپرین که به نام استیل سالیسیلیک اسید (ASA) نیز شناخته می‌شود، یک دارو ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این دارو برای درمان درد‌های جزئی، تب و التهاب تجویز می‌شود. در برخی موارد، از آن به عنوان عامل رقیق کننده خون برای درمان حملات قلبی، سکته مغزی و درد قفسه سینه استفاده می‌شود.
این دارو تحت نام‌های تجاری مختلف مانند Ascriptin، Aspilet، Angettes ۷۵، Disprin، Durlaza، Caprin، Ecpirin، Resprin، Halfprin، Nu-Seals و Micropirin  در داروخانه‌ها موجود است.


سخن آخر

درد بخشی از بارداری است. اما مصرف آسپرین هر زمانی که احساس درد می‌کنید، بسیار اشتباه و خطرناک است. پیش از مصرف آسپیرین یا هر داروی دیگری در دوران بارداری، حتما با پزشک خود مشورت کنید.


بیشتر بخوانید: مصرف ژلوفن و باروری


اگر شما هم از آسپیرین در بارداری استفاده کرده اید یا هنوز هم در حال مصرف آن هستید، فواید و مضرات آن را برایمان بیان کنید. تجربیات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.
برگرفته از: momjunction

.

منبع : setare.com