آکاایران: خشکی پوست و ریزش مو در دوران بارداری

یکی از این مشکلات را جوش هایی هستند که از قبل از بارداری در صورت برخی از بانوان وجود داشته و در زمان بارداری به علت این که مصرف دارو قطع شده تشدید می شود.بانوان باید این جوش ها را تا پایان بارداری تحمل کنند، البته بعد از آن هم به علت شیردهی مصرف هر دارویی مجاز نیست و باید با احتیاط دارو تجویز شود.
چرب شدن پوست، که می توان با استفاده از شیرپاک کن ها و شوینده ها این چربی را کم کرد. یکی دیگر از مشکلات پوستی دوران بارداری و پس از زایمان را ترک هایی هستند که به علت کشیده شدن پوست در نواحی مانند شکم، ران ها و سینه ها به وجود می آید. در برخی خانم ها این ترک ها تیره تر از سایر نواحی است و ممکن است با خارش همراه باشد که همین خارش هم در مواردی باعث افزایش ترک ها می شود.این عارضه درمان قطعی ندارد حتی لیزر هم در این مورد کاربرد ندارد. اما در دوران بارداری با بستن گن و برخی ماساژها می توان آنها را کم کرد و پس از زایمان نیز با استفاده از برخی کرم ها ترک ها را کمرنگ کرد.
خشکی پوست دست ها و ایجاد برخی حساسیت های پوستی پس از زایمان که ناشی از شستشوی زیاد دست ها با مواد شوینده است و به خانم ها توصیه می شود از دستکش نخی در زیر دستکش های پلاستیکی استفاده کنند، از شستشوی زیاد با آب داغ پرهیز کنند و زیاد هم وسواس نداشته باشند، اما اگر این مشکل ادامه یافت باید از پزشک متخصص کمک بگیرند.

آکاایران: علت تغییرات پوست و مو در دوران بارداری

مشکلات شایع در دوران بارداری و پس از زایمان


موهایی که زیادی عمر کرده اند
یکی دیگر از مشکلاتی که پس از پایان حاملگی و در فاصله حدود 3 ماه پس از زایمان بانوان را درگیر می کند، ریزش موی آنهاست. در هر روز حدود 50 تا 70 تار موی هر فرد سالم می ریزد، اما در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد موها هم بیشتر عمر می کنند و کمتر می ریزند. به همین دلیل بیشتر خانم ها از موهای خود در دوران بارداری رضایت دارند. اما پس از بارداری و در فاصله حدود 3 ماه پس از زایمان موها شروع به ریزش می کنند.
بیشتر مادران بر این باورند که شیردهی دلیل اصلی ریزش موی آنهاست، اما زمانی که فرد باردار می شود، به دلیل ساختار فیزیولوژیک بدن ریزش مو کم می شود. اما پس از زایمان و زمانی که هورمون های حاملگی از بین می رود و بدن به حالت عادی برمی گردد در ماه های سوم و چهارم بعد از زایمان موهایی که مدت زمان بیشتری عمر کرده اند، شروع به ریزش می کنند.

تغییرات پوست و مو پس از زایمان

به مادران اطمینان داده می شود که این یک پدیده فیزیولوژیک است و نباید به عنوان یک بیماری به آن نگریسته شود. یکی دیگر از دلایل ریزش موها زایمان های غیرطبیعی و تاثیر داروی بیهوشی است. البته کم شدن استراحت مادر و افزایش استرس نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش ریزش مو می توان اشاره کرد..
به این نکته اشاره می شود که ممکن است تغذیه نامناسب دوران بارداری و همچنین شیردهی این ریزش مو را تشدید کند.
در بدن زنان نوعی چربی به نام چربی قهوه ای وجود دارد که توان لازم برای بارداری و شیردهی را برای آنها فراهم می کند. این نوع چربی در کسانی که وزن و اندام متناسبی دارند انرژی لازم برای 4 ماه شیردهی را فراهم می کند. اما شیردهی مادران معمولا تا 2 سال ادامه می یابد و اگر تغذیه مناسب نباشد، جایگزینی صورت نمی گیرد. بنابراین توان مادر کاهش می یابد و این موضوع می تواند باعث تشدید ریزش مو شود.

 تغییرات پوست در دوران بارداری

مشکلات شایع در دوران بارداری و پس از زایمان


آهن به عنوان یکی از مهم ترین مواد مورد نیاز زنان باردار و مادران است و زنان در حین زایمان خون زیادی از دست می دهند به همین دلیل نیاز بیشتری به آهن دارند و باید قرص های آهن و مولتی ویتامین هایی را که در دوران بارداری مصرف می کردند پس از زایمان نیز ادامه دهند.
در صورتی فرد دچار کم خونی نباشد، نیازی به قرص آهن ندارد
ریزش مو پس از زایمان دوره خاصی دارد و ممکن است 3 تا 4 ماه ادامه یابد البته عوامل زمینه ای مانند تغذیه نامناسب، کمبود مواد مغذی و شیردهی آن را تشدید خواهد کرد و ممکن است باعث شود 5 تا 30 درصد موها نیز دوباره رشد نکنند.
اما اگر خانم ها اقدام به درمان مشکل ریزش موی خود کنند، مطمئنا مدت زمان کمتری با این مشکل روبه رو هستند و می توانند ریزش مو را کم کنند.

علت تغییرات پوست و مو در دوران بارداری

51
منبع : نی نی بان/ی
.

منبع :