چند روز تا پدر شدن


اگر نوع زایمان همسر شما سزارین باشد که حتما روز آن مشخص شده است، هم شما و هم همسرتان ساک خود را بسته‌اید و آماده تولد فرزندتان هستید. برای انجام سزارین تا هفته چهلم (پایان بارداری) منتظر نمی‌مانند و اغلب یک یا دو هفته زودتر براساس نظر پزشک شما اقدام به جراحی می‌کنند وگرنه امکان دارد بچه وارد کانال زایمان شود و آماده تولد طبیعی شود. برای همین در هفته سی و هشتم یا سی و نهم ختم بارداری به روش سزارین خواهد بود. در هفته سی‌وهشتم وزن جنین حدود سه کیلوگرم و طول کلی بدن او حدود 47 سانتی‌متر است.

قطعا شکم همسر شما بزرگ‌تر شده و احساس ناراحتی بیشتری می‌کند. شاید ترجیح دهد در حالت نیمه نشسته بخوابد و خوابیدن به پهلو او را دچار تنگی نفس کند. سعی کنید تا می‌توانید در کنارش باشید و اجازه ندهید کارهای روزمره را انجام دهد. خم و راست شدن و یا حمل کردن سینی چای یا ظرف غذای داغ برایش خطرناک است و از آن مهم‌تر اینکه به سختی می‌تواند آنها را انجام دهد. بهتر است شما این کارها را انجام دهید و در این چند روز باقی مانده به او انرژی مثبت بدهید و با آرامش دادن به او کمک‌اش کنید خوب بخوابد. خودتان هم خوب استراحت کنید.
همه تازه مادران و تازه پدران با خود می‌گویند: «ای کاش کسی قبل از تولد نوزادمان به ما می‌گفت که خوب بخوابیم چون حالا آرزوی خوابی آرام و عمیق بر دل‌مان مانده است.»
شاید مجبور باشید به صورت شیفتی از او مراقبت کنید. اگر شانس بیاورید و اهل گریه‌زاری نباشد، مراسم شیر خوردن‌اش و بعد هم منتظر ماندن برای آروغ زدن او داستانی است که تا آن را تجربه نکنید، نمی‌دانید چه مزه‌ای دارد. در حالی که از شدت خواب در حال بی‌هوش شدن هستید او دوباره گریه می‌کند و تا بغل‌اش می‌کنید، می‌بینید آروغ دوباره‌ای داشته که آزارش می‌داده است. حالا دوباره می‌خواهید بخوابید که گریه او به خاطر اعتراض‌اش و تقاضای تعویض پوشک آغاز می‌شود. امیدوارم توانسته باشم گوشه‌ای از مصایب شیرین پس از تولد او را عنوان کرده باشم. پس تا می‌توانید از خواب عمیق و آرام خود لذت ببرید. فقط یک نکته ممکن است در این روزهای پایانی دغدغه شما باشد، احتمال پارگی کیسه آب. خانم‌ها معمولا از این موضوع در هراس‌اند و حتی آب‌ریزش‌های بسیار اندکی که گاهی در حد نمناک کردن لباس زیر آنهاست، نگران‌شان می‌کند. خوب است نگرانی‌هایتان را با پزشک مطرح کنید اما باید بدانید اگر کیسه آب یا همان پرده‌های اطراف جنین که حاوی مایع آمینوتیکی هستند، پاره شود خروج آب زیادی از واژن اتفاق می‌افتد و مراقبت‌های خاصی لازم است. پس نباید به خاطر علامتی غیر از این، مدام مضطرب باشید. اگر کیسه آب پاره شود (پرده‌های جنینی مانع از انتقال عفونت به جنین هستند) فورا باید پزشک را باخبر کنید. در مورد زایمان طبیعی و اینکه چه کمکی می‌توانید برای کاهش درد به همسرتان کنید، از پزشک پرس‌وجو کنید.


منبع:راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران