خطرسقط جنین غیر عمدی برای مادر

در خدمت شما هستیم با یکی دیگر از مقالات بخش کودک آکاایران، در این مقاله میخواهیم به یکی از موضوعات مهم که بیشتر خانمها از آن بی اطلاع هستند بپردازیم. موضوع سقط جنین و خطر سقط جنین غیرعمدی برای مادران که شاید به دلایل مختلفی برای هر فرد به وجود بیاید. در این مقاله قصد داریم این موضوع را از زبان یک متخصص زنان پیگیری کنیم و با خطرات پیشرو برای مادران که دچار سقط جنین می شوند آشنا بشویم. پس مثل همیشه با آکاایران همراه باشید.

سقط جنین یک ماهه با قرص

 

یک متخصص زنان و فلوشیپ نازایی گفت: سقط جنین هایی که توسط افراد غیر پزشک با استفاده از امکانات غیر قانونی صورت می گیرند، باعث اختلال های قلبی- عروقی و عفونت های شدید و در مواردی باعث خارج شدن رحم از بدن مادر و در نهایت ممکن است منجر به مرگ مادر شوند...

ساغر صالح پور، متخصص زنان و فلوشیپ نازایی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: بروز سقط جنین در زنان بیشتر به صورت خود به خودی اتفاق می افتد که بدون استفاده از راه های دارویی یا مکانیکی برای تخلیه رحم صورت می گیرد. در این سقط های غیر عمدی ممکن است محتویات حاملگی به طور کامل از رحم خارج و رحم جمع شود که مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
وی اضافه کرد: اگر بقایای جنین در رحم باقی بماند، می تواند مشکلات بسیار زیادی برای مادر به وجود آورد، به طوری که باعث خونریزی های شدید، شوک و حتی مرگ در زنان شود. زنانی که سقط های جنین خود به خود ناقص دارند، به دلیل باز بودن دهانه رحم و باقی ماندن بقایای جنین، دچار عفونت های شدید می شوند که موجب چسبندگی لوله رحم می شود. به همین دلیل، این بقایا به وسیله کورتاژ در محیط های بهداشتی استریل خارج می شود.
این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی افزود: سقط جنین غیر قانونی در واقع سقط جنین هایی است که توسط پزشکان غیر مسئول، افراد غیر پزشک و با استفاده از امکانات غیر قانونی صورت می گیرد و توسط شخصی انجام می گیرد که مورد تأیید قانون کشور نیست و این گونه سقط های غیر قانونی اغلب با خونریزی شدید، عفونت و شوک عفونی همراه هستند و در اکثر موارد منجر به مرگ مادر می شوند.

سقط جنین,سقط جنین با قرص,سقط جنین با زعفران

خطر سقط جنین غیرعمدی برای مادر


صالح پور گفت: درمان های دارویی برای سقط جنین های عمدی باعث افزایش فشار خون، اختلالات قلبی- عروقی، سردردهای مزمن یا پارگی روده و رحم، عفونت های شدید و یا خارج شدن رحم از بدن مادر می شود که در نهایت ممکن است منجر به مرگ شود.
این متخصص زنان و فلوشیپ نازایی افزود: بروز عفونت و زخم های عفونی در خارج و داخل رحم به دلیل دستکاری های انجام شده در حین ختم حاملگی، می تواند منجر به عفونت لوله و چسبندگی داخل رحمی و عقیمی دائم زن شود.

پدیده سقط جنین چگونه اتفاق می افتد؟

به نقل از آکاایران : بیش از ۸۰% سقط ها در سه ماهه اول حاملگی رخ می دهد و پس از آن این میزان به سرعت کاهش می یابد. علت بروز سقط جنین همیشه مشخص نیست ولی در ماههای اول حاملگی تقریبا” در همه موارد مرگ جنین ، قبل از سقط جنین صورت می گیرد. به این دلیل بررسی علل سقط جنین شامل تعیین علت مرگ جنین در صورت امکان می باشد.

عوامل ایجاد کننده سقط جنین در زنان به دو دسته عمده تقسیم می شود که عبارتند از :

۱. عوامل جنینی شامل :

الف- نمو غیر طبیعی تخم  که در ۴۰% موارد اختلال رشد منجر به سقط جنین خود به خود می شود.
 ب-  ناهنجاریهای ارثی و ژنتیکی جنین: آمار به دست آمده نشان میدهد حدود ۲۰-۱۵% حاملگی ها منجر به سقط جنین می شود که ۶۰-۵۰% موارد سقط جنین به دلیل ناهنجاری های ارثی و ژنتیکی جنین می باشند.

۲.عوامل مربوط به مادر :

الف- بیماریهای عفونی مادر:  عفونتهای مادری به ویژه سرخچه ، تب مالت و عفونتهای مقاربتی می تواند منجر به سقط جنین شود.
 ب- بیماری های مزمن ناتوان کننده در مادر: بیماری هایی نظیر سل ، سرطان ، افزایش فشار خون ، بیماری کلیوی می تواند منجر به مرگ جنین و سقط جنین شود.
ج - بیماریهای غدد: بیماری های غدد نظیر کم کاری تیروئید ، دیابت قندی می تواند منجر به سقط جنین شود.

سقط جنین,سقط جنین با قرص,سقط جنین با زعفران

خطر سقط جنین غیرعمدی برای مادر

برای زن بارداری که دچار علائم سقط جنین شده است چه کار می توان کرد؟

در صورت وجود هر گونه خونریزی واژینال در دوران بارداری فورا” زن باردار را نزد پزشک ببرید.
در صورت وجود لکه بینی بدون درد با پزشک وی مشورت کنید .
در صورت توصیه پزشک به استراحت در منزل به محض افزایش میزان خونریزی یا ادامه خونریزی پس از استراحت ، زن باردار را به بیمارستان ببرید.
در صورت وجود خونریزی همراه با درد و حساسیت شکمی حتما” زن باردار را به بیمارستان ببرید.

خانمی که علائم بروز سقط جنین را دارد پس از مراجعه به پزشک بهتر است استراحت در بستر داشته و با آنها مشاوره انجام شود.
در صورتیکه گروه خون مادر منفی است بایستی پس از سقط جهت تزریق آمپول روگام با پزشک مشورت شده و اقدام لازم انجام شود.

گردآوری بخش کودک آکاایران